Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda
Bugün: Dünya Cüzzam Günü
[detay]

Kroki ile yapılan kazıda patlayıcılar

~ 9 Ocak 2009
Kroki ile yapılan kazıda patlayıcılar


Tarihte Bugün Paylaş

9 Ocak 2009 - Kroki ile yapılan kazıda patlayıcılar

Ergenekonda gözaltına alınan eski özel harekatçının evinde ele geçirilen kroki kaynaklı aramalarda çok sayıda patlayıcı, silah ve mühimmat bulundu.

Ergenekonda gözaltına alınan eski özel harekatçının evinde ele geçirilen kroki kaynaklı aramalarda çok sayıda patlayıcı, silah ve mühimmat bulundu.

( 11 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Kroki, Gölbaşı yolu üzerinde ODTÜ’ye ait ormanlık arazideki bazı yerleri gösteriyordu. Bunun üzerine soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Ankara polisine krokiyi fakslayarak söz konusu bölgede araştırma yapılmasını istedi. Susurluk’un kayıp silahlarının krokide işaretli yerde saklandığını düşünen polis, ormanlık alanın jandarma bölgesi olması nedeniyle Ankara İl Jandarma Komutanlığı’ndan destek istedi. Terörle Mücadele Şubesi ekipleriyle, jandarma dün akşam saat 17.30’da bölgede arama başlattı. 2 saat süreyle bölgeyi tarayan polisler araştırmadan bir sonuç alamadı. Araştırmalar için 6 adet iş makinesi getirildi ancak gecenin geç saatlerine kadar devam eden araştırmalardan bir sonuç alınamadı.

SAAT: 09.30
Sabah saatlerinden itibaren olay yerine gelen emniyet güçleri, metal dedektörleri ve dedektör köpekler yardımıyla arama çalışmalarına yeniden başladı. Kroki üzerinde işaretli bir çok nokta var ve 100 metrekarelik alanda arama yapılıyor. Çalışmalarda iki yağlı poşet içinde çok sayıda 3 lav silahı, TNT kalıpları, çok sayıda el bombası, silahlar ve mühimmat bulundu. Aramalarda ele geçen bombaların 30'a yakın değişik türde olduğu öğrenildi. Olay yerine gelen bomba uzmanları topraktan çıkarılan bombaları inceliyor.


Bölge güvenlik şeridi altına alındı. Vatandaşların bu şerit ötesine girmesine kesinlikle izin verilmiyor.


Olay yerinde zaman zaman metal dedektörlerden sesler duyuluyor. Ancak polis bu seslerin teneke parçalarından kaynaklandığını açıkladı.

SAAT: 10.40
BÖLGE BOŞALTILIYOR

Kepçe ve iş makinalarının da katıldığı kazıda ele geçirilen patlayıcıların patlama ihtimaline karşı bölge boşaltılıyor.

Gölbaşı’ndan Ankara’ya gidiş istikametinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan villaların hemen bitimindeki bölgede karayolundan 20 metre içerideki bölgede yapılan aramalara jandarma ekipleri de destek veriyor. Poşetlerin bulunduğu bölgede kepçeler arama yapmaya başlarken olay yeri de boşaltıldı. Olay yerinde sadece uzman ekipler metal detektörlerle çalışıyor.SAAT: 11.25
UZI MERMİLERİ
Gölbaşı'nda yapılan aramaların 6'ncı noktasında suikast silahı olarak bilenen İsrail yapımı Uzi'ye ait mermiler bulundu.
İbrahim Şahin kayıp silahlar davasından 1 yıl hapis cezası almış ancak bu silahların akıbeti asla öğrenilememişti.
Ayrıca daha önce bulunan el bombalarının seri numaralarının silinmiş olduğu anlaşıldı.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->