Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

İsmet Hürmüzlü yaşamını yitirdi.

~ 19 Ocak 2013
İsmet Hürmüzlü yaşamını yitirdi.


Tarihte Bugün Paylaş

19 Ocak 2013 - İsmet Hürmüzlü yaşamını yitirdi.

Devlet Tiyatroları sanatçı ve rejisörü İsmet Hürmüzlü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Devlet Tiyatroları sanatçı ve rejisörü İsmet Hürmüzlü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

( 7 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Kerkük'te dünyaya gelen Hürmüzlü, yazdığı, 'Ölüm Kabini' adlı oyunla 1992 yılında İsveç'te 'Onursal ödül'e layık görülmüştü. Türkmen sanatçı Hürmüzlü, Ölüm Tuzağı, Gömü, Ana Hanım Kız Hanım, Kamuoyu, Gün Ortasında Karanlık, Pervaneler, Mevlana, Yedi Kocalı Hürmüz, Silvanlı Kadınlar, 72. Koğuş ve Vuslat gibi yapımlarda yer aldı.

Kerkük'te dünyaya geldi. 1950?lerde Kerkük?te Türkmen Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. 1961 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümüne girdi. 1969'dan beri Devlet Tiyatrolarında görev yapan sanatçı, oyunculuğunun yanısıra rejisörlük dalındaki başarısını da kanıtlamıştır. Sanatçı kendisinin yazdığı Ölüm Kabini adlı oyunu ile 1992 yılında İsveç'te Onursal Ödül'e layık görülmüştür.


12?17 Haziran 2007 tarihleri arasında Mersin'in Tarsus İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen ?1. Uluslararası Türk Dünyası Tiyatro Günleri?ne katılan Irak Ulusal Türkmen Tiyatrosunun kurucu Başkanı İsmet Hürmüzlü, 1950?lerde Irak-Kerkük?te Türk Tiyatrosunun kurucularındandır. 40 yıla aşkın Türk Tiyatrosuna vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı, Tarsus Belediyesi tarafından Türk Tiyatrosuna Hizmet Ödülü aldı. 1. Uluslararası Türk Dünyası Tiyatro Günlerine katılan Irak Ulusal Türkmen Tiyatrosu İsmet Hürmüzlünün yazıp ve yönetmenliğini yaptığı Tufan oyununu sahneye koydular. Bu oyun Tiyatro günlerinde büyük ilgi gördü ve her kesin beğenisini kazandı.


Hürmüzlü, 1970?li yıllarda milliyetçi camianın önemli sanat organizasyonlarından biri olan Çağlar Sanat Tiyatrosu?nda da kurucu ve genel sanat yönetmeni olarak görev almıştır. Burada 3 yıl süreyle akademik tiyatro çalışması yaparak çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir.


İsmet Hürmüzlü, 1980?li yıllarda bir süre Devlet tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı görevinde de bulunmuştur.


Yayınlandığı dönemde Samayolu Televizyonunda reyting rekorları kıran "Tek Türkiye" dizisinin efsane karakterlerinden birisi olan Roşat Ağa karakteri ile hafızalara kazandı


Devlet Tiyatroları sanatçı ve rejisörü İsmet Hürmüzlü, tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde 19 Ocak 2013 günü vefat etti. Merhum Hürmüzlü'nün cenazesi 21 Ocak 2013 günü ikindi namazını müteakiben Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilmiştir.


Yapımları: Ölüm Tuzağı, Gömü, Ana Hanım Kız Hanım, Kamuoyu, Gün Ortasında Karanlık, Pervaneler, Mevlana, Yedi Kocalı Hürmüz, Silvanlı Kadınlar, 72. Koğuş ve Vuslat

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 6.7597 ,   Euro: 7.3495 ,

Sterlin: 8.3446 TL,   Döviz Kurları ->