Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Bill Clinton azil davasında aklandı.

~ 12 Şubat 1999
Bill Clinton azil davasında aklandı.


Tarihte Bugün Paylaş

12 Şubat 1999 - Bill Clinton azil davasında aklandı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton azil davasında aklandı. Başkan Bill Clinton yalan yere yemin etmek ve adaleti engellemekle suçlanıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton azil davasında aklandı. Başkan Bill Clinton yalan yere yemin etmek ve adaleti engellemekle suçlanıyordu.

( 21 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

ABD tarihinin ikinci azil davası Başkan Clinton'ın zaferiyle sonuçlandı. Senato'da yapılan tarihi oylamalarda Clinton, 17 Ağustos'ta Büyük Jüri önünde verdiği ifadesinde yalan beyanlarda bulunmak suçundan 45'e karşı 55 oyla, tanıkları etkileyerek adaleti engellemek suçundan ise 50'ye karşı 50 oyla aklandı. Clinton'ın suçlu bulunarak görevden alınması için üçte iki çoğunluk gerekirken oylamalarda salt çoğunluk dahi sağlanamadı. İlk oylamada 10, ikinci oylamada ise 5 Cumhuriyetçi Clinton'ın görevden kalması yönünde oy kullandı. Böylece Clinton, Andrew Johnson'dan sonra Senato'da aklanan ikinci ABD başkanı oldu. Monica Lewinsky isminin Beyaz Saray'ı karıştırmasından tam 13 ay sonra Senato'dan zaferle çıkan 42. ABD Başkanı William Jefferson Clinton, 20 Ocak 2001 tarihine kadar görevini sürdürecek.
Senato, yapılan oturumda azil maddelerinin ardından kınama karar tasarısını da oylayarak 43'e karşı 56 oyla reddetti. Senatör Dianne Feinstein'in, Clinton'ın 'utanç verici, umursamaz ve savunulamaz' davranışından dolayı kınanmasını öneren tasarısı gerekli üçte iki çoğunluğu sağlayamamasıyla Başkan'ın kınanması ihtimali de ortadan kalktı ve Amerikan tarihinin ikinci azil davası sona erdi.
Clinton ve Beyaz Saray böylece dev bir siyasi zafere imza atarken Cumhuriyetçiler de hezimete uğradı. oylamada Clinton'ın görevden alınması için yeterli oy sağlanamasa bile Başkan'ı suçlu bulanların oranı yüzde 50'yi geçseydi Cumhuriyetçi Parti, bu durumu siyasi propoganda malzemesi olarak kullanmayı planlıyordu. Ancak bazı ılımlı Cumhuriyetçilerin Clinton'ın lehine oy kullanmasıyla Amerikan siyasetinin muhafazakarlar kanadı bu amacına dahi ulaşamadı.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 6.4559 ,   Euro: 7.1130 ,

Sterlin: 7.9010 TL,   Döviz Kurları ->