Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti

~ 10 Şubat 1973
Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti


Tarihte Bugün Paylaş

10 Şubat 1973 - Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti

Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti.

Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti.

( 47 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

İzmir Karataş Lisesini bitirdikten sonra 1940 larda sinema işletmeciliği yaparak sinemaya girdi. 1957 de İstanbul'da Pesen Film Şirketini kurup yapımcılığa başladı. 1958 de yönetmenliğe başladı. Yapım evine ait filmlerin kurgusunu ve müzik direktörlüğünde üstlendi. 1959 da yaptığı Samanyolu filmi ile gişe rekorları kırdı. Hayat arkadaşı Neriman Köksal'la yaptığı filmler yanında İkimize Bir Dünya, Kötü Tohum, Ahtapotun Kolları gibi düzeyli filmlere de imza attı. Yapımcılığında yönetmenliğindeki kadar başarılı olamayınca 1970 lerin başında işleri bozuldu. Düştüğü ekonomik bunalım sonucu intihar ederek yaşamına son verdi.Nevzat Pesen, şirketinin şerefini kurtarmak amacıyla tefecilere büyük faizler ödemiş, birçok prodüktöre kalkınması için yardım bonoları, bu arada başkanı bulunduğu Vefa Kulübü'ne de 290 bin 663 lira borç para vermişti.

Bütün bunlar, prodüktörü 2,5 milyon liralık bir külfete, oradan da iflasa sürüklemişti. Bu içinden çıkılmaz durumdan kurtulmak için, Pesen çok çaba sarf etti. Ancak starlarla yapacağı filmlerle eski günlerine dönebileceğine inanıyordu. Çoğu ile derhal temasa geçti ve film teklifinde bulundu. Hemen hepsi bir bahane ile bu işten sıyrılmak istediler.

8 Şubat 1973 Perşembe günü Nevzat Pesen, ikinci başkanı bulunduğu Türkiye Yerli Film Prodüktörleri Sendikası'nın Şişli'deki binasına gitti Başkan Ümit Utku'nun odasına girdiğinde, "Seninle helallaşmaya geldim" dedi, "İçinde bulunduğum durumdan, ancak intihar ederek kurtulacağıma karar verdim" Ümit Utku onu teselli etmiş, Nevzat Pesen, biraz olsun düzelmişti. Cumartesi günü tekrar buluşmak üzere oradan ayrıldı. Tarihte Bugün ise intihar haberi geldi.


TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?

Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->