Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

AİHM refah partisini reddetti

~ 13 Şubat 2003
AİHM refah partisini reddetti


Tarihte Bugün Paylaş

13 Şubat 2003 - AİHM refah partisini reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Refah Partisi yöneticilerinin temyiz için yaptıkları başvuruyu reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Refah Partisi yöneticilerinin temyiz için yaptıkları başvuruyu reddetti.

( 17 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Refah Partisi yöneticilerinin temyiz için yaptıkları başvuruyu reddetti.
AİHM Büyük Dairesi, kapatılan Refah Partisi'nin yöneticilerinin başvurusuyla ilgili olarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) dernek ve örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edilmediği görüşüne vardı.
Büyük Daire, kapatılan Refah Partisi'nin avukatlarının AİHS'nin 9, 10, 14, 17 ve 18. maddeleriyle ilgili yaptığı şikayetleri ise incelenmeye gerek görmedi.
AİHM'in 3. dairesinin, ilk başvuruyla ilgili olarak Temmuz 2001'de Türkiye'nin insan hakları ihlalinde bulunmadığını bildirmesinden sonra, kapatılan Refah Partisi'nin yöneticilerinin avukatları, bu kararı temyiz etmek için Büyük Daire'ye başvurmuşlardı.
AİHM'in Büyük Dairesi, 19 Haziran 2002'de, kapatılan Refah Patisi'nin yaptığı temyiz başvurusunu görüşmüştü.
AİHM'nin 17 yargıçtan oluşan büyük dairesi, bir çeşit temyiz mahkemesi özelliği taşıyor.

DAVANIN GEÇMİŞİ
Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Refah Partisi'nin yöneticileri Necmettin Erbakan, Şevket Kazan ve Ahmet Tekdal, 1998 yılında AİHM'ye yaptıkları şikayet başvurusunda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11 ayrı maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiğini ileri sürmüşlerdi.
AİHM, 3 Ekim 2000'de verdiği kararda, kapatılan Refah Partisi'nin yöneticilerinin yaptığı başvurunun incelenmeye alınmasına karar vermişti.
Mahkeme, 16 Ocak 2001'de yaptığı duruşmada, kapatılan Refah Partisi'nin ve Türk hükümetinin avukatlarını dinlemişti.
Duruşmada AİHM yargıçları, kapatılan Refah Partisi'nin şeriat yanlısı bir parti olup olmadığı yolunda avukatlara sorular yöneltmişlerdi.
AİHM'nin 7 yargıçtan oluşan 3. dairesi, Temmuz 2001'de aldığı kararda, kapatılan Refah Partisi'nin yaptığı şikayet başvurusunda Türkiye'nin insan hakları ihlalinde bulunmadığı görüşüne varmıştı.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?

Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->