Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Öldürüldü

~ 11 Şubat 2009
Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Öldürüldü


Tarihte Bugün Paylaş

11 Şubat 2009 - Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Öldürüldü

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Bakü'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Bakü'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

( 11 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Saldırının ardından Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada General Rail Rızayev'in kaldırıldığı hastenede yaşamını yitirdiği belirtildi. Saldırgan yakalanamazken, saldırının kim tarafından yapılmış olabileceğine dair bir açıklama yapılmadı.


öldürüldü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı sözcüsü Eldar Sabiroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı'nın evinin önünde silahlı saldırıda vurulduğunu ve hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra hayatını kaybettiğini teyit etti.

Suikastin keskin nişancı atışıyla yapıldığı sanılıyor. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı olayı doğruladı ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

General Rızayev, Azerbaycan hava kuvvetleri komutanlığı görevini 1992 yılından bu yana yürütüyordu.

Rızayev'in, Ermenistan'la Dağlık Karabağ konusunda çatışmanın yaşandığı 1990'lı yıllardan bu yana öldürülen en üst düzey yetkili olduğu bildiriliyor.

Yetkililer suikastın hangi saiklerle işlendiğinin henüz bilinmediğini söylerken, polisin konuyla ilgili bir soruşturma başlattığı bildirildi

Suikastla ilgili ihtimaller

General`ın katli Azerbaycanda ilk olduğu için büyük yankı uyandırdı. Hürriyet'e konuşan Azerbaycan Yeniçağ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Akil Alesker'e göre cinayetin siyasi olduğunu düşünenlerin yanı sıra kendisinin gıda sektöründe önemli işlerde ortak olduğunu iddia edenler de var. Yani, krizin sonucunda işlerinin iyi gitmediği için bazı şahslarla girdiği tartışma sonucu öldürüldüğünü iddia edenler var. Ama, bunlar zayıf ihtimaller.

"Aliyev'in ülkede olmadığı bir döneme rastladı"

Cümhurbaşkanı İlham Aliyev`in ülkede olmadığı bir döneme rastlayan suikastın Ermeni gizli servisleri tarafından öldürüldüğü üzerinde dayanılan en güclü iddia olduğunu ileri süren Alesker, "Dağlık Karabağ meselesinin yeniden gündeme geldiği bir dönemde Azerbaycan`da üst düzey generalin suikasta uğraması da akıllara Ermeni gizli servislerinin bu işi yapma ihtimalini getirir" dedi.

Alesker şöyle devam ediyor:

"Öncelikle dikkat çekilmesi gereken konulardan biri saldırının general seyir halıindeyken yapılmasıdır. Generalin evi ve iş yeri devlet tarafından korunduğundan bu suikasti her iki yerde yapmak mümkün değil. Bu suikast gösterir ki, katil (ler) generali uzun zamandan beri takip ederek, onun haraketini öğrendiler. Generalin zırhsız araçla ve korumasız olarak her sabah evinden çıkarak, iş yerine gitmesini ve her sabah da çöp kutusunun yanında dayandığını bilirler.

Bu suikastın kimler tarafından yapıldığına dair henuz bir resmi açıklama yapılmasa da, bilinen odur ki, generalin ölümü Karabağ görüşmelerine belli ölçüde öz tesirini gösterecektir.

Not: Rus basını general Rzayevin Rusya`dan alınacak MİG askeri uçaklarının alınmasına karşı olduğunu ve bu ihaleyi cümhurbaşkanı İlham Aliyev`le konuşarak iptal etdirdiğini yazdı. Rus basını bu suikastte Rus silah mafyasının rolunu ola bileceğinin altını çizdi. Ve oda ilginçdir ki, generalin defn törenine diplomatlardan yalnız Rusya`nın Azerbaycan'dakı büyükelçisi Vasili İstratov katıldı.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->