Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Yeni papa Jorge Mario Bergoglio

~ 13 Mart 2013
DİKKAT...! Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 7 olay içerisindedir.
Yeni papa Jorge Mario Bergoglio


Tarihte Bugün Paylaş

13 Mart 2013 - Yeni papa Jorge Mario Bergoglio

Katolik Kilisesi'nin 266. Papası Arjantinli Jorge Mario Bergoglio oldu. Eski Papa hayattayken seçilen ilk Papa olarak tarihe geçti.

Katolik Kilisesi'nin 266. Papası Arjantinli Jorge Mario Bergoglio oldu. Eski Papa hayattayken seçilen ilk Papa olarak tarihe geçti.

( 7 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Katolik Kilisesi'nin 266. Papası Arjantinli Jorge Mario Bergoglio oldu. İlk Latin Amerikalı Papa olan Bergoglio, isim olarak 1. Francesco'yu seçti. Francesco, eski Papa hayattayken seçilen ilk Papa olmasının yanı sıra, modern çağda Avrupa dışından seçilen, Francesco ismini alan ve Cizvit cemaatinden olan ilk Papa olarak tarihe geçti.

16. Benediktus'un 28 Şubat'ta görevi bırakmasının ardından önceki günden itibaren Vatikan'da toplanan seçici kardinaller, 3. oturumda, 5. oylamada yeni Papa'yı seçti. Papa seçimi için gerekli 3'te 2 oy çoğunluğu ilk 2 oturumda sağlanamamış ve seçimin yapıldığı Sistine Şapeli'nin bacasından 'Papa seçilemedi' anlamına gelen siyah duman yükselmişti.
Dün öğleden sonra yapılan oturumda ise kardinaller yeni Papa üzerinde anlaşma sağladı. 115 seçici kardinal arasında Cizvit cemaatine mensup tak isim olan Buenos Aires Başpiskoposu Jorge Mario Bergoglio (76) Katolik Kilisesi'nin ve Vatikan Şehir Devleti'nin başkanlığına getirildi.
Bergoglio'ya 'Papalık vazifesini kabul ediyor musunuz'' diye soruldu. Cevabın olumlu olması üzerine bu kez de 'Hangi isimle anılmak istersiniz'' sorusu yöneltildi. Ardından akşam saat 19.05 civarında (TSİ: 20.05) oy pusulaları sobaya atılarak, bacadan beyaz duman çıkmasını sağlayan kimyasallarla birlikte yakıldı. Daha sonra 'ağlama odasına' çekilen yeni Papa kıyafetini giyerek halkın karşısına çıkmaya hazırlandı.
Beyaz dumanın görülmesiyle, Vatikan'daki San Pietro Meydanı'nda yağmura rağmen saatlerce bekleyen onbinlerce Katolik ve meraklı kalabalık sevinç çığlıkları attı ve gözyaşları içinde birbirine sarıldı.
Bandoların geçit töreninin ardındansa San Pietro Bazilikası'nın balkonunda 'Habemus Papam' (Papamız var) anonsu yapıldı ve kalabalık 'Viva il Papa' (Çok yaşa Papa) sloganları atmaya başladı.
Katoliklerin yeni lideri Papa Francesco, San Pietro Bazilikası'nın balkonundan halkı selamlayarak Arjantinli olması sebebiyle 'Kardinaller beni dünyanın öbür ucundan seçtiler' dedi. Francesco ismini seçtiğini açıklayan Bergoglio, bu ismi seçen ilk Papa oldu.
Papa Francesco'nun bu göreve seçilmesinden hemen sonra selefi 16. Benediktus'u telefonla aradığı açıklandı. Yeni Papa, balkon konuşmasında da 16. Benediktus için dua ettiğini söyledi.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?

Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->