Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Padişah I Abdülhamid öldü

~ 7 Nisan 1789
DİKKAT...! Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 5 olay içerisindedir.
Padişah I Abdülhamid öldü


Tarihte Bugün Paylaş

7 Nisan 1789 - Padişah I Abdülhamid öldü

I. Abdülhamid, Osmanlı padişahı (Doğum Yılı,1725)

I. Abdülhamid, Osmanlı padişahı (Doğum Yılı,1725)

( 230 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 

Babası : III.Ahmed
Annesi : Rabia Şermi Sultan
Doğumu : İstanbul, 1725
Ölümü : İstanbul, 1789
Saltanatı : 1774-1789

III.Ahmed’in Rabia Sultan’dan doğan oğludur. 49 yaşında padişah olan I.Abdülhamid, kendisini Rus savaşı felaketinin içinde buldu. Ruslar Şumnu’yu kuşatmıştı. Osmanlı Devleti barış yapmak mecburiyetindeydi. Küçük Kaynarca Antlaşması bu şartlarda imzalandı (1774). Osmanlı’nın güç durumundan yararlanan Avusturyalılar da Balkanlara ilerleyip Bukovina’yı işgal ettiler. Ertesi yıl bu işgale de boyun eğildi. Doğu’da ise İran’la savaş başlamıştı. Basra elden çıktı.

Bu arada Ruslar ile İranlılar arasında bir ittifak yapıldı (1778). Doğu sınırları çökmek üzereyken İran’daki iç karışıklıklar imdada yetişti ve bu fırsattan yararlanarak Osmanlılar Basra’yı geri almayı başardılar. Ruslarla İstanbul’da Aynalıkavak Tenkihnamesi imzalanarak (1779) Küçük Kaynarca Antlaşması’ndaki bazı ihtilaflı konular çözüme kavuşturuldu. Rusların Kırım’ı ilhakı 1784’de tanındı. Askeriyenin ıslahı kaçınılmazdı. Savaş hazırlıkları başladı. Nihayet 1787’de Ruslara savaş açıldı. Ancak Avusturya’nın da Rusya safında savaşa girmesi Osmanlı Devleti’ni güç durumda bıraktı. İki cephede devam eden savaşta Avusturyalılara karşı belli bir üstünlük elde edildiyse de Ruslar karşısında yenildik. Hotin, Yaş ve nihayet Özi kalesinin düşmesi, I.Abdülhamid’i üzüntüye boğdu.

Ağabeyi gibi inme indi ve bir süre hasta yattıktan sonra öldü. Naaşı Bahçekapı’da yaptırdığı külliyenin içindeki türbesine gömüldü. Saf, dindar ve şefkatliydi. İyi niyetle bazı kurumlarda ıslahat yapmak istemişse de şartlar buna imkan vermemiş, özellikle Ruslara karşı Kırım’ı geri almak için başlatılan savaş, devletin ekonomik dengesini alt üst etmiş, hazineyi boşaltmıştı. Bilim ve sanata düşkündü. Kapanan Müteferrika matbaasından sonraki ilk matbaa kendi zamanında açılmıştı. Hat sanatında başarılıydı. Osmanlı padişahları içerisinde en fazla hayır eseri yaptıranlardan biri de I.Abdülhamid’dir. Dindardı, kalbi Hz. Peygamber’in aşkıyla doluydu. Kaleme alıp Mescid-i Nebevi’ye konulmak üzere Medine’ye gönderdiği kaside meşhurdur.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2019 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->