Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.

~ 18 Mayıs 2004
Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.


Tarihte Bugün Paylaş

18 Mayıs 2004 - Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.

Irak'ın Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.

Irak'ın Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.

( 15 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Abdül Zahra Osman, bombalı saldırı sonucu öldürüldü. Saldırı, Irak'ta yönetimi konseye devredecek ABD'ye de bir darbe oldu.

Irak'ta yönetimi geçici hükümete devretmeye hazırlanan Amerika, dün bu yöndeki çabalarına bir darbe aldığı gibi, ülkedeki durumla ilgili giderek artan eleştirilere de bir yenisini ekledi. Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin dönem başkanı Abdül Zahra Osman (İzzeddin Salim adıyla da biliniyordu), düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirdi. Saldırı, başkent Bağdat'taki "Green Zone" (Yeşil Bölge) olarak adlandırılan Amerikan güçleri komuta merkezi girişinde meydana geldi. Amerikalı yetkilerle görüşmek üzere dün sabah 09.30 sularında 5 araçlık konvoy halinde gelen hükümet konseyi üyeleri, kontrol noktasından birer birer içeri giriyordu.

TOPLAM 8 KİŞİ ÖLDÜ
KONVOYUN en arkasındaki araçta Abdül Osman bulunuyordu. Osman'ın aracı ABD üslerine giden bölgenin kontrol noktasından geçmek üzereyken şiddetli bir patlama duyuldu. Osman'ın aracının yanına yaklaşan bir otomobilin içindeki bombaların patlamasıyla Osman'la birlikte 8 kişi öldü. Geçici konseyin diğer üyeleri kontrol noktasından geçmiş oldukları için arasından ölen ya da yaralanan olmadı. Ancak giriş noktası yakınında görevli 6 Iraklı ve 2 Amerikan askeri de saldırıda yaralandı. Bağdat'taki Yarmuk hastanesi doktorlarından Zaid Hillil, ölenlerden birinin intihar eylemcisi olduğunu belirtti.

EN ÜST DÜZEY SALDIRI
SALDIRI sırasında olay yeri yakınında bulunan bahçıvan Abdül Razak Abdül Kerim, Osman'ın bulunduğu aracın tam önünde kırmızı renkte bir Volkswagen model otomobilin havaya uçtuğunu söyledi. "Tek gördüğüm havaya yükselen bir alev topu oldu" diyen Abdül Kerim, her yere ceset parçaları saçıldığını, patlama yerinden 30 metre uzakta bir tel örgüden sallanan bir bacak gördüğünü söyledi. Irak halkı arasında İzzeddin Salim adıyla tanınan Osman, şimdiye kadar öldürülen en üst düzey Iraklı yetkili oldu. Geçtiğimiz yılın sonunda Geçici Hükümet Konseyi'nın bir üyesi de hedef olmuştu.

KONSEYE İKİNCİ SALDIRI
20 EYLÜL günü düzenlenen bir silahlı saldırıda, konseyin 3 kadın üyesinden biri olan Akila el Haşimi ağır yaralandı. Tedavi altına alınan Haşimi, aldığı kurşun yaraları sonucu 5 gün sonra yaşamını yitirdi. 25 üyeli Geçici Hükümet Konseyi'nde başkanlık, belirlenen 9 üye arasında birer aylık dönemler halinde dönüşümlü olarak yürütülüyor. Genel merkezi, ABD komutanlıklarının da bulunduğu Yeşil Bölge içinde bulunuyor.


TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2019 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->