Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Modacı Yves Saint Laurent öldü

~ 2 Haziran 2008
Modacı Yves Saint Laurent öldü


Tarihte Bugün Paylaş

2 Haziran 2008 - Modacı Yves Saint Laurent öldü

Moda dünyasının 20. yüzyılda yetişen önemli isimlerinden Yves Saint Laurent'in öldü

Moda dünyasının 20. yüzyılda yetişen önemli isimlerinden Yves Saint Laurent'in öldü

( 11 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Moda dünyasının 20. yüzyılda yetişen önemli isimlerinden Yves Saint Laurent'in öldüğü bildirildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin internet sitesinden, Pierre-Berge-Saint Laurent Vakfından yapılan açıklamaya dayanılarak verilen haberde, 21 yaşında Dior Sarayının baş tasarımcılığına gelerek moda dünyasının bir anda çehresini değiştiren Laurent'ın, Fransa'nın başkenti Paris'te 71 yaşında öldüğü belirtildi.

Haberde, moda kralı olarak anılan Laurent'ın eski iş ortağı ve şahsi dostu Pierre Berge'nin, ünlü modacının uzun süren bir hastalık döneminin ardından evinde öldüğünü söylediği, ancak hastalığının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi vermediği kaydedildi.

Cezayir'in Fransa ait olduğu dönemlerdeki kenti Oran'da, 1937'de dünyaya gelen Laurent, 18 yaşındayken kazandığı bir giysi tasarımı yarışması nedeniyle modacı Christian Dior'un ilgisini çekti.

Dior'un 3 yıl sonra ölmesi üzerine ünlü modacının yerini alan Laurent, tasarladığı zarif, seksi ve kadının toplumda kendine daha fazla güvenen rolünü açığa çıkaran giysi tasarımlarıyla tanındı. Hayatının büyük bir bölümünde çeşitli ruh ve beden hastalıklarıyla boğuşan modacının, hastalığı nedeniyle özel giysi tasarımcılığından 2002'de emekliye ayrılmak zorunda kaldığı biliniyor.

Fransız basını: Dünyanın en büyük modacısı öldü

Fransız gazeteleri, moda dünyasının 20. yüzyılda yetişen önemli isimlerinden biri olan Yves Saint Laurent'in ölümünü manşetlerine taşıdı.

Gazeteler, ölüm haberinin gece geç saatte gelmesi üzerine, birinci sayfalarını değiştirerek, ünlü modacının kariyerine geniş yer verdiler.Le Figaro gazetesi, ''Dünyanın en büyük modacısı öldü'' başlığını kullandı. ''Fransa'nın en büyük sanat insanından birini kaybettiğini'' belirten gazete, Laurent'ı ''moda dünyasının büyük dahisi'' olarak
niteledi.

Gazete, ünlü modacının 50 yıllık kariyerinde moda dünyasında unutulmaz tasarımlar bıraktığı yorumunu yaptı.Le Parisien gazetesi de ''Dünyanın küçük prensiydi'' başlığının altında, Laurent'ın tasarımlarına değindi. Ünlü modacının unutulmaz tasarımlar yaptığını yazan gazete, kadınlara yönelik ilk smokini tasarlayan ve safari ceketleri dünyaya sevdiren tasarımcının moda tarihine geçtiğini kaydetti.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ünlü modacının ölümü dolayısıyla yayımladığı baş sağlığı mesajında, Yves Saint Laurenk'i, ''moda dünyasının yaratıcı dahisi'' olarak nitelendirdi.Beynin geçen yıl tümör bulunan tasarımcı, Paris'teki evinde 71 yaşında öldü.

Cezayir'in Fransa'ya ait olduğu dönemde Oran kentinde 1937'de dünyaya gelen Laurent, 18 yaşındayken bir giysi tasarımı yarışmasındaki başarısından dolayı modacı Christian Dior'un ilgisini çekti.Dior'un 3 yıl sonra ölümü üzerine yerini alan Laurent, tasarladığı
zarif, seksi ve kadının toplumda kendine daha fazla güvenen rolünü açığa çıkaran giysi tasarımlarıyla tanındı. Hayatının büyük bir bölümünde çeşitli ruh ve beden hastalıklarıyla boğuşan modacının, hastalığı nedeniyle özel giysi tasarımcılığından 2002'de emekliye ayrılmak zorunda kaldığı biliniyor.

Hayatının son dönemlerinde içine kapanan ünlü modacı, uzun süre depresyon ve alkol tedavisi gördü. Eş cinsel ünlü modacının kendi ismini taşıyan parfüm ve aksesuarları da son yıllarda büyük beğeni topladı.Ünlü modacı için Cuma günü Paris Saint Noch Kilisesinde ayin düzenlenecek.


TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?

Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2019 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7880 ,   Euro: 6.4414 ,

Sterlin: 7.4718 TL,   Döviz Kurları ->