Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda
Bugün: Dünya Standartlar Günü Tüketiciyi Koruma Haftası
[detay]

AKP Kabinede üç bakan değiştirildi

~ 2 Haziran 2005
AKP Kabinede üç bakan değiştirildi


Tarihte Bugün Paylaş

2 Haziran 2005 - AKP Kabinede üç bakan değiştirildi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Güldal Akşit, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen ve Tarım Bakanı Sami Güçlü'nün istifa ettiğini açıkladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Güldal Akşit, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen ve Tarım Bakanı Sami Güçlü'nün istifa ettiğini açıkladı.

( 14 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Güldal Akşit, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen ve Tarım Bakanı Sami Güçlü'nün istifa ettiğini açıkladı.

Devlet Bakanı Güldal Akşit'in yerine İstanbul Milletvekili Nimet Çubukçu getirildi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen'in yerine Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak getirildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na ise Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker atandı.

Başbakan Erdoğan istifalar ile ilgili olarak 'Bu arkadaşlar şu ana kadar verdikleri hizmet nedeniyle tüm arkadaşlarımızın taktirini kazanmış arkadaşlarımdır. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Yeni arkadaşlarımız
Cumhurbaşkanın onayından geçerek görevine başlamaya hak kazanmışlardır. Yarın ki resmi gazetede yayınlanmasından sonra görevlerine başlayacaktır.

Başbakan Erdoğan ayrıca daha önce Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e bağlı olan AB Genel Sekreterliği'nin Ali Babacan'a bağlanacağını duyurdu.

GÜÇLÜ ''GEÇMİŞ OLSUN'' DİLEKLERİNİ KABUL ETTİ

Kabine değişikliği açıklandığında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan ayrılan Sami Güçlü, TBMM Genel Kurulu'nda Tarım Sigortası Yasa Tasarısı'nın görüşmelerinde ''Bakan'' olarak hükümeti temsil ediyordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine değişikliğini açıklaması TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerine cep telefonları aracılığı ile iletilince büyük bir şaşkınlık yaşanmaya başlandı. Bakan Güçlü, tasarının ''Bakanlığın görev ve yetkileri'' başlıklı 10'uncu maddesi üzerinde söz isterken bazı milletvekilleri koşarak yanına geldi ve haberin doğruluğunu öğrenmeye çalıştılar. Genel Kurul'da kargaşa yaşanmaya başlayınca birleşimi yöneten Başkanvekili Nevzat Pakdil çalışmalara 5 dakika ara verdi. Ara sırasında çok sayıda iktidar ve muhalefet milletvekili Güçlü'nün yanına gelerek ''Geçmiş olsun'' dileğinde bulundu. Milletvekilleri ile görüşerek Genel Kurul'un arka tarafına yönelen Güçlü, peşinden gelen AK Parti Milletvekillerini eliyle engelleyerek Genel Kurul'dan çıktı. Verilen ara sırasında milletvekilleri basın locasında bulunan basın mensuplarından kimlerin görevden ayrıldığı ve yeni atananlarla ilgili bilgi almaya çalıştılar.


 


2009 Yılında da Bir revizyona gidildi.


2009 Kabinede Revizyon Olayın Detayları : 2009_Akp_Hukumeti_doneminde_Kabine_degisikligi.html" href="https://www.tarihtebugun.org/851-1-mayis-2009_Akp_Hukumeti_doneminde_Kabine_degisikligi.html">https://www.tarihtebugun.org/851-1-mayis-2009_Akp_Hukumeti_doneminde_Kabine_degisikligi.html


TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2019 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.8610 ,   Euro: 6.4617 ,

Sterlin: 7.3502 TL,   Döviz Kurları ->