Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Kocatepe Karakoluna saldırı

~ 4 Haziran 2007
Kocatepe Karakoluna saldırı


Tarihte Bugün Paylaş

4 Haziran 2007 - Kocatepe Karakoluna saldırı

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde Kocatepe Karakoluna teröristlerce düzenlenen saldırıda 7 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde Kocatepe Karakoluna teröristlerce düzenlenen saldırıda 7 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.

( 12 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde Kocatepe Karakoluna teröristlerce düzenlenen saldırıda 7 asker şehit olduğu, 7 asker yaralandığı bildirildi.

2 terörist yolda durdurdukları Mehmet Çalışkan adlı bir gurbetçiye ait aracı çaldı. Araçla Pülümür'e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kocatepe Karakolu'na baskın düzenleyen teröristler, el bombalarını askerlerin bulunduğu yere attı.Araçtaki 1 terörist ölü ele geçirilirken, bir terörist yaralı olarak kaçtı.

Olaydan sonra güvenlik güçleri bölgede geniş çaplı operasyon başlattı. 27 Nisan 2006'da da Merkez Karşılar Karakolu'na saldıran teröristler aynı yöntemi denemişti.

TUNCELİ VALİSİ: İNTİHAR SALDIRISI İHTİMALİ ÜZERİNDE DURUYORUZ

Tunceli Vali Vekili Mustafa Yaman, ''Olayın intihar saldırısı olma ihtimali üzerinde duruyoruz'' dedi.

Yaman, Tunceli Valiliği çıkışında, gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 12.45'te Pülümür ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Kocatepe Karakoluna
bir araçla saldırı düzenlendiğini, saldırının intihar eylemi olma ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Yaman, ''Olayda ilk belirlemelere göre, 7 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı'' diye konuştu.

Yaralıların Elazığ'daki hastanelere kaldırıldığını bildiren Yaman, olayın ardından bölgede güvenlik güçleri tarafından geniş çaplı, hava
destekli operasyon başlatıldığını ifade etti.Yaman ayrıca, saldırıda bir teröristin öldürüldüğünü, yaralanan bir teröristin ise kaçtığını bildirdi.

OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınıra yakın alanlarda operasyonlarını arttırdı. Bolu Tugay Komutanlığı'ndan da askeri birliklerin sevk edildiği bölgede, operasyonlar gece ve gündüz aralıksız devam ediyor.

Teröristlerin eylem amacıyla Irak'tan Türkiye'ye sızmalarını önlemek amacıyla sınır bölgesinde de yoğun güvenlik önlemleri alınıyor. Demiryolu ile getirilen tanklar TIR'larla sınır bölgesindeki kritik noktalara yerleştiriliyor.

Sınırdan sızmaları önlemek amacıyla Mehmetçik Şırnak'ın Silopi ilçesi Siyahkaya, Uludere ilçesine bağlı Besta, Şenoba, Ortabağ, Gülyazı, Andaç bölgelerinde konuşlandığı belirtildi.

Kuzey Irak'taki Haftanin, Sihant, Kaniması, Sindi, Begova yerleşim yerlerinin karşısında yer alan Türkiye tarafındaki Avaguze, Kastepe, Çalışkan, Taşdelen, Hilal, Andaç, Kato Dağı bölgelerinde teröristlerin geçişini engellemek için yeni mevziler kazıldığı kaydedildi.

Arazi yapısı ve yöreyi daha iyi tanımaları bakımından güvenlik güçlerine destek sağlayan geçici köy korucuları da operasyonlara katılıyor. Şırnak ve ilçelerinde görevli 5 bini aşkın korucu, güvenlik güçleriyle operasyonları sürdürüyor.


TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?

Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2019 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7880 ,   Euro: 6.4414 ,

Sterlin: 7.4718 TL,   Döviz Kurları ->