Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Sivasta Cemevi açıldı

~ 16 Haziran 2007
Sivasta Cemevi açıldı


Tarihte Bugün Paylaş

16 Haziran 2007 - Sivasta Cemevi açıldı

Sivas'ta yapımı tamamlanan Alibaba Cemevi, törenle hizmete açıldı.

Sivas'ta yapımı tamamlanan Alibaba Cemevi, törenle hizmete açıldı.

( 13 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Sivas Valisi Veysel Dalmaz, törende yaptığı konuşmada, Alibaba Cemevi'nin yapılmasında Alevi ve Sünni çok sayıda vatandaşın katkısı bulunduğunu söyledi. Burada gösterilen birlik ve beraberliğin tüm Türkiye'ye örnek olmasını isteyen Vali Dalmaz, ''Bugün birliğimize, dirliğimize, bütünlüğümüze hizmet edecek çok güzel bir müesseseyi açıyoruz. Sivas ili olarak hep beraber bu birliğimizden gurur duyuyoruz. Bu tören bugünlerde bizim fazlasıyla özlediğimiz, özlemini çektiğimiz birlik beraberliğimizin güzel bir örneğidir. Buradan haykırıyoruz. Türkiye bütün illeriyle, ilçeleriyle ülke dışındaki insanlarıyla bu birlikteliği görsün örnek alsın. Bu birliktelikten geleceğimizden ümit var olsun istiyoruz'' dedi. Dalmaz, gösterilen birliktelikle Sivas'ın daha iyi noktalara taşınacağını belirterek, ''Sivas'ımız bahtsız günler yaşadı. Ama önümüzdeki günler aydınlıktır. Bu aydınlık günlerin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu güzel müessesinin birliğimize, dirliğimize bütünlüğümüze vesile olmasını diliyorum'' diye konuştu.

CEM VAKFI GENEL BAŞKANI DOĞAN

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzetin Doğan ise Anadolu'nun büyük kültür merkezi konumunda bulunan Sivas'ta bir cemevinin bulunmayışının önemli bir eksiklik olduğunu söyledi. Alibaba Cemevi'nin tüm Sivaslıların, tüm Türkiye'nin ortak eseri olduğunu ifade eden Doğan, ''Bu itibarla burada bir tek şey kaynayacaktır, iki değil. Sevgi kaynayacaktır, dostluk kaynayacaktır. Sivas'ta yaratılmak istenen ikiliği, halkın arasına sokulmak istenen, ekilmek istenen nifak tohumları bu cemevinin uzağından ya da yakınından geçmeyecektir. Bu konudan emin olabilirsiniz'' dedi.

Cemevinin yapımına karar verildiğinde ilk bağışın dönemin müftüsü tarafından yapıldığını anımsatan Doğan, ''Cemevinin temelini atarken Alevi yurttaşlar kadar Sünnilerin de bu binanın yapılmasında büyük katkıları oldu'' dedi. Yapılan cemevinin Alevi vatandaşları görmezden gelenlere barış içinde yapılan bir çağrı olduğunu vurgulayan İzzettin Doğan, ''Ben ümit ediyorum ki barış içinde kimseyi incitmeden ama anayasadan doğan, uluslararası hukuktan doğan hakları Aleviler er geç, ama uzun bir süre gerekmeksizin kendi haklarını elde edeceklerdir bilmelisiniz'' diye konuştu. Belediye Başkanı Sami Aydın da kentin geçmişte yaşanan birtakım olumsuzluklarla değil, güzellikleriyle, sevgiyle, hoşgörüyle gündeme gelmesini istediklerini söyledi.

ŞEHİTLER İÇİN FATİHA

Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Daire Başkanı Ali Rıza Uğurlu da yurdun dört bir yanından al bayraklara sarılı şehitler geldiğini belirtti. ''Dış düşman ile içteki ihanet şebekeleri el ele vermiş çocuklarımızın kanlı bedenlerini tabutlar içinde gönderiyorlar'' diyen Uğurlu, ''Bir yanda irtica odakları, diğer yanda bölücü şer güçler, birlikte ulusal Kurtuluş Savaşı'nı vermiş, birlikte yaşamış, birlikte ağlamış halkımızı birbirine düşman etmek için var güçleriyle çalışıyor, ülkemizi bölmek ve parçalamak istiyorlar. Ama bölemediler, bölemeyecekler. Bu oyunlara gelmeyeceğiz'' dedi.

Uğurlu, daha sonra törene katılan tüm davetlilerden şehitler için fatiha okumasını istedi. Şehitler için okunan duanın ardından semah gösterileri sunuldu. Daha sonra, Alibaba Cemevi'nin açılışını Vali Dalmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel, Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun ile Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan birlikte yaptı.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?

Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->