Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Elli yedinci hükümetin iki bakanı yüce divanda

~ 16 Haziran 2004
Elli yedinci hükümetin iki bakanı yüce divanda


Tarihte Bugün Paylaş

16 Haziran 2004 - Elli yedinci hükümetin iki bakanı yüce divanda

57. Hükümet'in iki bakanı Hüsamettin Özkan ve Recep Önal, Halk Bankası'nı zarara uğratmaktan Yüce Divan'da yargılanacak. Meclis Genel Kurulu ilgili komisyon raporunu 34'e karşı 356 oyla kabul etti.

57. Hükümet'in iki bakanı Hüsamettin Özkan ve Recep Önal, Halk Bankası'nı zarara uğratmaktan Yüce Divan'da yargılanacak. Meclis Genel Kurulu ilgili komisyon raporunu 34'e karşı 356 oyla kabul etti.

( 16 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Özkan ve Önal'a Yüce Divan yolu

Özkan ve Önal, Halkbank'ı zarara uğrattıkları gerekçesiyle 356 milletvekilinin oyu ile Yüce Divan'a sevk edildi. 34 red oyu çıktı.

Başbakan eski Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve Devlet eski Bakanı Recep Önal, TBMM tarafından Yüce Divan'a gönderildi. Özkan ve Önal'ın Halkbank'ı zarara uğrattıkları gerekçesiyle yapılan Yüce Divan oylamasına 409 milletvekili katıldı. 356 milletvekili yargılanmaları yönünde oy verdi. 34 milletvekili red, 14 milletvekili çekinser, 5 milletvekili ise boş oy kullandı. Böylece TBMM ilk Yüce Divan kararını almış oldu. Soruşturma Komisyonu çalışmalarına en keskin eleştiri AKP'li Ertuğrul Yalçınbayır'dan geldi. Soruşturmaların siyasi hesaplaşmayla yapıldığını söyleyen Yalçınbayır, verilen kararın yargıdan dönebileceğini söyledi. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana işletilen Meclis soruşturması ve Yüce Divan'a sevk kararları hakkında rakamlarla örnekler veren Yalçınbayır, yüzlerce karara rağmen sadece 8 mahkumiyet kararı verildiğine dikkat çekti. Meclis'in sürekli olarak soruşturmalarla uğraştığını ve önergelerin çoğunun "siyaseten" verildiğini belirten Yalçınbayır, "Siyasetin tırmandığı dönemlerde dava suretiyle siyaset yapıldı. Dosyalar savaşını gördük. Siyasi literatürümüze geçen, (Sütten çıkmış ak kaşık), (Çamurun üstünde oturmayız), (Aklama paklama), (Varan 1, Varan 2) (TEDAŞ) gibi tabirler gördük" dedi. Yalçınbayır, soruşturmaların hukukçu kimliğiyle ve ceza mahkemeleri usulüne göre yapılması gerektiğine ve Özkan hakkında daha önce verilen Yüce Divan'a sevketmeme kararına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Bir teamül yaratıldı. Sevketmeme kararı takipsizlik kararıdır. Hakkında önerge verilene yeni delil olmadıkça tekrar önerge verilemez. Yasalara aykırı davranıldığını belirterek, verilen kararın iptal edilebileceği uyarısında bulunan Yalçınbayır, "Nasıl lojmanları boşalttıysak şimdi sıra sizde. Yasama dokunulmazlıklarını, kürsü dokunulmazlığıyla sınırlayalım" dedi. AKP ve CHP'li soruşturma komisyonu üyeleri ise Özkan ve Önal'ın suçlu olduğunu savunarak yoğun eleştiriler yönelttiler. Özkan ve Önal bundan sonra Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanacaklar. Meclis'in kabul ettiği komisyon raporunun gönderileceği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı rapora dayanarak iddianame hazırlayacak. Haklarında görevi kötüye kullanmak suçlaması bulunan Özkan ve Önal da iddianameye göre sanık sıfatıyla Yüce Divan'da yargılanacaklar.

ÖZKAN: YARGIYA HESAP VERİRİM
Öte yandan, Özkan, TBMM'de savunma konuşması yapmayacağını belirterek, "Görevini layıkıyla yapan bir kişi olarak vicdanen huzurlu ve son derece rahatım. Her türlü hesabı yargı organı önünde vereceğim" dedi.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->