Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Suriye Türk savaş uçağını düşürdü

~ 22 Haziran 2012
DİKKAT...! Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 3 olay içerisindedir.
Suriye Türk savaş uçağını düşürdü


Tarihte Bugün Paylaş

22 Haziran 2012 - Suriye Türk savaş uçağını düşürdü

Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçağı, Malatyadan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Uçağı Suriyenin düşürdüğü açıklandı.

Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçağı, Malatyadan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Uçağı Suriyenin düşürdüğü açıklandı.

( 8 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Radardan kaybolan ve telsiz bağlantısı kurulamayan savaş uçağını aramak için Malatya Erhaç?taki 7?nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı?ndan kalkan askeri uçaklar bölgeye sevk edildi. Uçakların arama kurtarma çalışmaları sürerken, Adana İncirlik?ten de askeri helikopterler destek için bölgeye gitti.

******************
Erdoğan'dan sert açıklama
Erdoğan düşen uçakla ilgili şu açıklamayı yaptı: Şu anda Genelkurmay gerekli açıklamayı yaptı. Uçağımızın kaybı düşürüldü diyemiyorum. Kesin bilgiler elde olmadıktan sonra bunu söylemek mümkün değil. Biraz sonra bir toplantımız olacak. Hem terörün değerlendirmekini yapacağız hem bu konuyu görüşeceğiz. Hatay'ın güneyinde Lazkiye'nin karaya yakın 8 mil uzaklıkta böyle bir bölgede olduğu söyleniyor. Pilotlarımızla ilgili bir haber yok. Şu anda dört tane hücum botumuz ve helikopterlerimiz, Suriye'nin hücumbotları orada müşterek bir arama sürdürüyorlar. Bu arama sonucu bakalım orada ne gibi bulgular elde edilecek göreceğiz. Detay bilgileri yapacağımız toplantıdan sonra açıklayacağız. Bende Suriye'nin özür dilediğine ilişkin kesin bir bilgi yok. Özür dilenmiş mi dilenmişse ne için dilenmiş ortaya çıkar.
**********************
Başbakanlık: Uçak Suriye tarafından düşürülmüştür
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada ardından yapılan yazılı açıklamada, Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde düşen uçakla ilgili olarak şöyle denildi:

"22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için Malatya Erhaç meydanından kalkış yapan uçağımızla radar ve telsiz temasının kesilmesi akabinde yaşanan gelişmeler, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda ele alınmıştır.

İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde, uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.
Pilotlarımız dahil, arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.

Türkiye, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır."
TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->