Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı

~ 10 Eylül 2007
Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı


Tarihte Bugün Paylaş

10 Eylül 2007 - Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı

Sürgünden ülkesine dönen eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı edildi ve Suudi Arabistan'a gönderildi.

Sürgünden ülkesine dönen eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı edildi ve Suudi Arabistan'a gönderildi.

( 13 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Adının açıklanmasını istemeyen Pakistanlı bir bakan, Şerif'in Suudi Arabistan'a sürgüne gönderildiğini belirtti. Güvenlik görevlileri de Şerif'i taşıyan uçağın İslamabad'dan Suudi Arabistan'a gitmek üzere ayrıldığını söylediler.

Pakistan televizyonları, içinde Şerif'in bulunduğu Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) uçağının kalkış görüntülerini yayımladı.

Bu sabah Pakistan'a gelen Şerif, yetkililerle 90 dakikalık gergin görüşmeden sonra uçaktan inmiş, yandaşları ve hükümetin güvenlik görevlileriyle alandaki otobüse binerek, terminal binasına girmişti. Daha sonra havaalanında gözaltına alınan Şerif, helikoptere bindirilerek havaalanı dışına götürülmüştü.

SUUDİ ARABİSTAN ŞERİF'İN ÜLKEYE GİRMESİNE İZİN VERDİ

Suudi Arabistan'ın, Pakistan'ın eski başbakanlarından Navaz Şerif'in ülkeye girmesine izin vereceği bildirildi.

Suudi Arabistanlı bir kaynak, 7 yıl sürgünde kaldıktan sonra bu sabah Pakistan'a dönen, ancak birkaç saat içinde yeniden sürgüne gönderilen Şerif'in ülkeye kabul edileceğini söyledi. Aynı kaynak, Şerif'i taşıyan uçağın TSİ 15.30'da Kızıl Deniz kıyılarındaki Cidde kentine ineceğini ifade etti.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 1999 yılında Şerif hükümetini darbeyle devirdikten sonra, eski başbakanı 2000 yılında yine Suudi Arabistan'a sürgüne göndermişti.

PAKİSTAN KARIŞTI

Pakistan Müslim Cemiyeti-Navaz (PML-N) lideri Şerif'i destekleyen 4 binden fazla kişi gözaltına alınırken, eski başbakanın uçağının güvenlik güçleri tarafından sarılarak siyah üniformalı komandoların içeri girdiği bildirildi.

PML-N sözcüsü Ahsan İkbal, bu sabah yaptığı açıklamada, polisin parti başkanı ve diğer liderlerin havalimanına girişini engelleyerek Şerif'in destekçisi 4 binden fazla kişiyi hapse attığını öne sürdü.

Havalimanına Şerif'i karşılamaya gelen herkesin polis tarafından "avlandığını" dile getiren İkbal, "Yaptıkları çok utanç verici. Bu Pakistan'da demokrasinin olmadığını kanıtlıyor. Bu bir askeri diktatörlük." diye konuştu.

PML-N çalışanlarından alınan bilgiye göre, havalimanında Şerif'in uçağının yanı sıra bir helikopterin de beklediğini, söz konusu helikopterin eski başbakanı hapishaneye götürmek için getirilme ihtimalinin yanı sıra onu Suudi Arabistan'a göndermek için de bekletiliyor olabileceğini kaydetti.

Öte yandan, hükümet yetkilileri konuyla ilgili hiçbir açıklamada bulunmazken, PML-N destekçileri, liderleri için kapatılan bütün yolları bir şekilde aşacaklarını söyleyerek, "Bu hayatımıza mal olsa bile buna değer." dedi.

Şerif'in 1999'da askeri bir darbeyle devrilerek, yolsuzluk suçlamalarından hapis cezasına çarptırılmaması karşılığında 10 yıl sürgünde kalması yönünde hükümetle anlaşma yaptığı iddia ediliyor.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->