Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

İsraile yangın söndürme uçağı gönderdik

~ 3 Aralık 2010
İsraile yangın söndürme uçağı gönderdik


Tarihte Bugün Paylaş

3 Aralık 2010 - İsraile yangın söndürme uçağı gönderdik

Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İsrail'in Hayfa kentinde çıkan yangına müdahale için iki yangın söndürme uçağı gönderdi.

Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İsrail'in Hayfa kentinde çıkan yangına müdahale için iki yangın söndürme uçağı gönderdi.

( 10 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

İsrail'de, en az 40 kişinin ölümüne neden olan ve hala devam eden yangına, Türkiye'den iki söndürme uçağı gidecek. Türkiye'den 'insani bir jest', memnun olan İsrail'den ise 'iyi niyet gösterisi' açıklamaları geldi.

Son dönemde dünyanın iki 'kavgalı' ülkesi İsrail ile Türkiye arasında, Hayfa'da çıkan, en az 40 kişinin ölümüne neden olan ve kontrol edilemeyen yangınla birlikte 'sıcaklık' yaşanıyor.

AKP'li Ömer Çelik'in, "İnsani açıdan zor durumda olanın yardımına koşarız", Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy'un da "insani bir jest' dediği gelişme, iki adet yangın söndürme uçağının İsrail'e gönderilecek olması.Başbakan Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamayla, yardım önerisinden duyulan memnuniyeti dile getiren İsrail cephesinden ise, ''aylar süren gerginliğin ardından olumlu bir iyi niyet gösterisi olduğu'' açıklaması geldi.

İsrail'e gönderilecek iki adet yangın söndürme uçağının, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Çevre ve Orman Bakanlığından kiralanan Türk Hava Kurumuna ait olduğu belirtildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, yangın söndürme uçaklarının uluslararası havacılık kuralları gereği gerekli işlemler tamamlandıktan sonra İsrail'e gönderileceğini bildirdi.


ULUSLARARASI YARDIM

İsrail Kanal 2 televizyonu, Türkiye'nin yanısıra Yunanistan, İspanya, Rusya, Fransa, Azerbaycan, Mısır ile Güney Kıbrıs Rum kesiminin de yardım için harekete geçtiğini duyurdu.

Yangın söndürme çalışmalarına destek vermesi beklenen ülkelerden bugün sabaha karşı en az 10 yangın söndürme uçağı ve helikopterinin İsrail'de olması bekleniyor.


12 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ülkenin kuzeyinde yaklaşık 12 saattir devam eden ve giderek genişleyen yardım nedeniyle bölgedeki yerleşim yerlerinden tahliye edilenlerin sayısının yaklaşık 12 bin dolayında olduğu tahmin ediliyor.

İsrail, 40 kişinin hayatını kaybettiği yangını, 'ulusal yas günü' olarak ilan etmeye hazırlanıyor.


NETANYAHU: KORKUNÇ BİR FELAKET

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, programlarını iptal ederek geldiği Hayfa'da, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken yangını ''korkunç bir felaket'' olarak nitelendirdi.

Netanyahu, ancak şimdi yas tutmanın zamanı olmadığını ve yangının söndürülmesi gerektiğini dile getirdi.


TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->