Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Tuzla Tren Istasyonu Katliamı

~ 12 Şubat 1994
Tuzla Tren Istasyonu Katliamı


Tarihte Bugün Paylaş

12 Şubat 1994 - Tuzla Tren Istasyonu Katliamı

Tuzla tren istasyonunda çöp kutusuna teröristlerce yerleştirilen saatli bomba patladı: 5'i yedek subay, biri sivil 6 kişi öldü. Aralarında sivillerin de bulunduğu 39 kişi yaralandı.

Tuzla tren istasyonunda çöp kutusuna teröristlerce yerleştirilen saatli bomba patladı: 5'i yedek subay, biri sivil 6 kişi öldü. Aralarında sivillerin de bulunduğu 39 kişi yaralandı.

( 26 sene olmuş )   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

12 Şubat 1994’te Tuzla Tren İstasyonu’nda askerleri hedef alan bir saldırı düzenledi. Bombalı saldırıda 5 yedeksubay adayı şehit oldu. katliam Bir çöp tenekesine konulan saatli bombanın patlaması neticesinde gerçekleşti.

Çöp kutusuna bombayı koyan Cumali Karsu ve Enver Özek'i, mahkemei TCK'nın 125'inci maddesi gereğince, "Devletin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını ayırarak, başka bir devlet kurmaya teşebbüs ettikleri" suçundan idamın cezasına çarptırdı. Savunmalarında, suçlarını kabul eden ve pişman olmadıklarını söyleyen sanıklar hakkında mahkeme heyeti indirim uygulamadı.

TCK'nın 168/2'nci maddesi gereğince, "yasadışı bölücü örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 10 ile 15 yıl arasında ağır hapis cezası istenen Hediye Aybek ise 12.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklara yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen Musa Aydemir hakkında ise yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Bu davanın sanıkları arasında bulunan Şerif Mercan ise, Bayrampaşa Cezaevi'nden nakledildiği Bursa Özel Tip Cezaevi'nde 15 Haziran 1994'de intihar etmişti.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?

Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->