Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda
Bugün: Dünya Sağlık Günü
[detay]

Ünlü Bestekar Teoman Alpay öldü

~ 11 Şubat 2005
Ünlü Bestekar Teoman Alpay öldü


Tarihte Bugün Paylaş

11 Şubat 2005 - Ünlü Bestekar Teoman Alpay öldü

Bestekar Ses sanatçısı, şarkı sözü yazarı Teoman Alpay hayatını kaybetti.

Bestekar Ses sanatçısı, şarkı sözü yazarı Teoman Alpay hayatını kaybetti.

( 15 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Ankara Radyosu’nun açtığı ud sınavını kazanarak, radyonun saz sanatçıları arasına katılmış ve kendi dalında aşama kaydederek, Türkiye’nin en genç Türk müziği yayınları şefliğine kadar yükselmiş olan ve Erzurum Radyosu müdürlüğü yapan Türk müziği bestekârıdır.

Tedavi gördüğü SSK Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. ‘Samanyolu', ‘Kadınım', ‘Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar', ‘At kadehi elinden', ‘Nasıl geçti habersiz' gibi onlarca bestesi bulunan Teoman Alpay'ın ölümü büyük üzüntü yarattı. Teoman Alpay 14 Şubat Pazartesi günü Necippaşa Camii'nde öğle namazının ardından Çanakkale Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

72 yaşındaki ünlü bestekar Teoman Alpay, 24 Ocak günü, şeker hastalığı nedeniyle kangren olan sağ ayağındaki rahatsızlık nedeniyle Çanakkale SSK Hsatanesi'ne kaldırıldı. Alpay'ın doktoru Ortepedi Uzmanı Op. Dr. Fatih Şahinoğlu, sanatçının gecikmeli olarak hastaneye gelmesi nedeniyle kangren olan sağ ayağının bilek hizasından kesilmesine karar verdi. Ünlü bestekar 25 Ocak Salı günü aynı hastanede ameliyat edilerek ayağı kesildi.
Ameliyattan sonra onlarca ziyaretçi kabul eden Teoman Alpay'ı son olarak iki günlük Çanakkale gezisi nedeniyle Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ve Çanakale Valisi Süleyman Kamçı da ziyaret etti.

Alpay, ayağı kesildikten sonra gelişen solunum yetmezliği nedeniyle 10 Şubat günü yoğum bakım servisinde tedavi altına alındı. Ve Tarihte Bugün yaşamını yitirdi.


Ruhsar Alpay:: “Teoman Alpay Çanakkale’nin yetiştirdiği en büyük değer. Bestekar Teoman Alpay 11 Şubat 2005 gecesi saat 23.40’ ta vefat etti. 14 Şubat’ ta Sevgililer Günü’nde de toprağa verildi. Aradan tam 11 sene geçti. Duygularım yoğun. Onun bizim aramızda olduğunu Çanakkale’yi yaşarken her zaman sevdiğini, Çanakkaleli olmaktan gurur duyduğunu söylemek istiyorum. Bundan sonra ben Teoman Alpay’ın eserlerini okutmak ve değerlendirmek, konserler düzenlemek onu yaşatacak güzel şeyler yapmak istiyorum. Nur içinde yatsın”

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?

Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 6.7773 ,   Euro: 7.3231 ,

Sterlin: 8.3498 TL,   Döviz Kurları ->