Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Sevim Tanürek Trafik Kazasında hayatını kaybetti

~ 16 Mayıs 1998
Sevim Tanürek Trafik Kazasında hayatını kaybetti


Tarihte Bugün Paylaş

16 Mayıs 1998 - Sevim Tanürek Trafik Kazasında hayatını kaybetti

Klasik Türk Müziği sanatçılarından Sevim Tanürek trafik kazasında öldü.

Klasik Türk Müziği sanatçılarından Sevim Tanürek trafik kazasında öldü.

( 21 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Klasik Türk Müziği sanatçılarından Sevim Tanürek trafik kazasında öldü. Ölüme sebebiyet veren ise dönemin İstanbul Belediye başkanının oğluydu.

Sevim Tanürek 1950-1959 yılları arasında TRT Ankara Radyosu'nda çalışmış, Daha sonra sahne çalışmaları yapmış, 45'lik plaklar doldurmuş, bir sanatçımızdı. 1934 yılında hayata gelmişti.

Ölümü ile daha çok konuşuldu. Bir trafik kazasında ölmüştü, kazanın taraflarından biri ise, Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, (daha sonra başbakan ve cumhurbaşkanı) Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan idi.

Sevim Tanürek 11 Mayıs 1998'de Şişli'de yaya geçidinden karşıdan karşıya geçerken bir trafik kazası sonucu ağır yaralandı. Alman Hastanesi'nde yoğun bakıma alındıktan sonra beyninde ödem oluşması ve beyin kanaması riskine karşı ameliyat edildi ve suni solunum cihazına bağlandı. Hayati tehlikeyi atlatamadı 5 gün sonra yaşamını yitirdi.

Davada, ölen Sevim Tanürek 8'de 8 kusurlu bulundu. Burak Erdoğan kusursuz bulundu.

Şimdi gelelim iddialar;
- Yayalara yeşil ışık yanıyordu. Araç kırmızı ışıkta durmadı.
- Kazadan hemen sonra belediye ekipleri caddeyi baştan aşağıya yıkadı. 35 metrelik fren izini tamamen sildikleri konuşuldu.
- Sürücünün ehliyetsiz olduğu, Burak’a kazadan sonra 3 ay öncesine ehliyet düzenlendiği,
-Sevim Tanürek’in yakınlarının azarlandığı, tanıkların tehdit edilip korkutulduğu gibi çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Şimdi birde olayın derinliklerine bakalım;
Kazanın ardından Erdoğan hakkında “Dikkatsizlik ve Tedbirsizlik ile Hayati Tehlike Teşkil Edecek Derecede Yaralamaya Sebebiyet Vermek” suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde TCK 459/2 maddesi uyarınca 3 aydan 20 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Erdoğan’ın, trafik raporunda “dalgın olarak araç kullandığı için tali kusurlu” olduğu, Tanürek’in, duran taşıtların önünden yola çıktığı için hatalı olduğu ifade edildi. Erdoğan’ın kusur oranı, 3/8 olarak belirlendi. Tanürek’in hastanede vefatı üzerine oğul Erdoğan hakkında ek iddianame düzenlendi ve istenen ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis olarak yükseltildi.

Kazaya ilişkin yargılama süreci 16 Ekim 1998′de, yani kazadan tam beş ay sonra Şişli 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. Avukat Kadir Kartal, müvekkili Ahmet Burak Erdoğan’ın ¨İngiltere’de dil eğitimi¨ gördüğü için mahkemeye katılmadığını belirtti.
20 Eylül 1999′da görülen, Erdoğan’ın yine katılmadığı duruşmada Adli Tıp İhtisas Dairesi’nin kazayla ilgili raporu açıklandı. Buna göre Ahmet Burak Erdoğan tamamen suçsuz bulunurken, kazanın kusuru bütünüyle (8/8) Sevim Tanürek’e yüklendi. Bu rapor aynı daire tarafından 20 Ocak 2000′de teyit edildi. Bu rapor hazırlanırken Eyüp Çakmak ilgili ihtisas dairesinin başındaki kişiydi. Mahkemenin 2 Haziran 2000 tarihli duruşmasında, Ahmet Burak Erdoğan’ın beraatine karar verildi.

Burak için “kusursuzdur” raporu düzenleyen Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi idi. Kusursuz raporunu veren dairenin Başkanı Eyüp Çakmak ise, daha sonra Türkiye Deniz İşletmeleri Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

Sevim Tanürek Trafik Kazasında hayatını kaybetti

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2019 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7728 ,   Euro: 6.3865 ,

Sterlin: 7.0610 TL,   Döviz Kurları ->