Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda
Bugün: NATO Günü
[detay]

İlk milli eğitim bakanı Rıza Nur hayatını kaybetti.

~ 8 Eylül 1942
DİKKAT...! Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 3 olay içerisindedir.
İlk milli eğitim bakanı Rıza Nur hayatını kaybetti.


Tarihte Bugün Paylaş

8 Eylül 1942 - İlk milli eğitim bakanı Rıza Nur hayatını kaybetti.

Son yıllarda Hayat ve Hatıratım adlı kitapları ile ses getiren, ilk milli eğitim bakanı,  Sağlık Bakanı Rıza Nur hayatını kaybetti.

Son yıllarda Hayat ve Hatıratım adlı kitapları ile ses getiren, ilk milli eğitim bakanı, Sağlık Bakanı Rıza Nur hayatını kaybetti.

( 78 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

TBMM 1. Dönem ve 2. Dönem'de Sinop milletvekili olarak yer aldı. Atatürk'le arasının açılmasından önce Atatürk'ün en yakın ilişkide bulunduğu hatta Atatürk'ün Lozan'a yolladığı devlet adamlarındandı. Eğitim Bakanlığı yaptı. 1920'de Sovyetler Birliği ile dostluk ve yardım antlaşması yapmak üzere Moskova'ya gönderilen heyete delege olarak katıldı. Çiçerin ve Stalin ile görüştü. TBMM hükümeti adına Moskova Antlaşmasını Ali Fuat Paşa ve Yusuf Kemal Tengirşenk ile birlikte imzaladı. Cumhuriyet'in ilanına kadar bütün hükümetlerde Sıhhiye Vekili olarak görev aldı. Sakarya Meydan Muharebesi'ne doktor olarak fiilen katıldı. Lozan Konferansı'na ikinci delege olarak katıldı. 2. Dönemde yeniden Sinop milletvekili olarak Meclis'te yer aldı. 14 cilt tutan Türk Tarihi'ni bu sıralarda yazdı. 1926'da Sinop'ta bir kütüphane kurarak, gelir kaynakları ile birlikte kamuya vakfetti.

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)
Altay Tokat , 26.05.2019 tarihinde demiş ki;
Rıza Nur un iftira ve yalanlarının baş inananı salyalı, fesli, dondurmacı şapkalı , keşke Yunanlılar kazansaydı diyen Mısıroğlu olduğuna göre Nur un kafadarını yorumlayın yeter. Atatürk ü sevdiğim için cenazesine gitmedim. Bu adam Hindistan ı bağımsızlığa kavuşturan Nehru nun Atatürk den ilham aldığını bilmiyor ve şu sözünü okumamış Paranoyak. M.Kemal İngilizleri yeninceye kadar Allah ı İngiliz sanırdım. Nehru nun bu ifade her şeyi anlatıyor.

Merhabaİlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 6.7124 ,   Euro: 7.2518 ,

Sterlin: 8.2781 TL,   Döviz Kurları ->