Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ölümü Ve Hikayesi

~ 25 Aralık 1683
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ölümü Ve Hikayesi


Tarihte Bugün Paylaş

25 Aralık 1683 - Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ölümü Ve Hikayesi

II. Viyana Kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, boğularak idam edildi.

II. Viyana Kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, boğularak idam edildi.

( 337 sene olmuş ) Ölüm Günü   tarihtebugun.org

 

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa 3 Kasım 1676 - 15 Aralık 1683 arasında 7yıl 1ay 12gün sadrazamlık yapmıştır.
1672-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşını ve 1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşında kazandığı başarılara rağmen, II. Viyana Kuşatması ilebilinir. Çünkü kuşatmanın hüsranla sonuçlanması üzerine idam edilmiştir.

Peki Neden Kuşatma Hüsranla Sonuçlanmıştır ve İdam Edilmiştir?

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Viyana üzerine gidilmesine karar verdikten sonra Osmanlı ordusu Viyana'yı kuşatma altına almış,

Viyana ozamanlar çok güzel bir şehir, şehrin içinden akan ırmakları, yapıları ile dönemine göre ileride bir şehirdi. Osmanlı ordusunda da şöyle bir anlayış vardır. Eğer kuşattıkları Yer kendiliğinden teslim olmazsa osmanlı ordusunun şehri yağma hakları vardır.

Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın amacı şehri vire (teslim) ile ele geçirmek ve bu tarihi yapıyı bozmamaktı. Böylece yeniçerilerin şehri yağmalamalarını önleyecek ve Viyana hazinelerini , yapılarını korumayacaktı.

Bu yüzden Bekledi Merzifonlu. Bekledikçe kuşatma uzadı. Kuşatma uzadıkça yardım ekipleri arkadan yola çıkmıştı.. ve Bu bEKLEYİŞ, Polonya kralı Jan Sobieski komutasındaki 100.000 kişilik Lehistan ordusunun vakit kazanarak Viyana'nın imdadına yetişmesine sebep oldu. Haçlı ordusunun Viyana önlerine gelmesi üzerine askerleri siperlerden çıkararak kuşatmayı kaldıran sadrazam, savaş pozisyonu aldı. Haçlıların ilk saldırısı üzerine Osmanlı hatları yarıldı ve askerler kaçmaya başladılar.

Bunun üzerine sadrazam ordunun tüm ağırlıklarını geride bırakarak Belgrad'a çekildi. Viyana bozgunu üzerine Sultan IV. Mehmet bir hatt-ı şerifle kapıcılar kahyasını Belgrad'a göndererek Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'yı idam ettirdi.

Böylece Fetihler Dönemi Bitti..

TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)

Merhaba

Tarihe Not Düş - Henüz Yorum Yok :(
Bu konu hakkında henüz yorum gelmedi. İlgini çeken bu konu hakkında bir kaç satır Tarihe Not Düşer misin ?


İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleriDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->