Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

Muammer ELVEREN Kimdir Doğum Tarihi

~ 12 Şubat 1948
Muammer ELVEREN Kimdir Doğum Tarihi


Tarihte Bugün Paylaş

12 Şubat 1948 - Muammer ELVEREN Kimdir Doğum Tarihi

Muammer Elveren, gazeteci

Muammer Elveren, gazeteci

( 72 sene olmuş ) Doğum Günü   tarihtebugun.org

 
Tarihte Bugün Cumhurbaşkanı     Tarihte Bugün Başbakanlar

Karabağ'a girdik, Çakıcı'ya kaç diyen ANAP'lı bakan gibi önemli haber ve röportajlarıyla Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü'ne layık görülen, usta gazeteci, Muammer ELVEREN.

İSTANBUL üniversitesi- Yüksek Gazetecilik mezunu olan Muammer ELVEREN, 12 Şubat 1948 yılında Mardin'de doğdu. Evli ve bir kız babası olan ELVEREN, 1974 te artık Efsane Gazete' olarak anılan Haldun SİMAVİnin kurduğu GüNAYDIN Gazetesi'ne girdi. 1977 de GüNAYDIN gazetesi BRüKSEL Bürosunu kurmakla görevlendirildi ve BRüKSEL BüRO ŞEFİ oldu. 1989 da BRüKSEL temsilciliği yanında Mihail GORBAÇOV'un liderliğindeki Komünizm 'in merkezi kabul edilen 'Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği-SSCB'nin başkenti MOSKOVA temsilciliği görevini de üstlendi.

Muammer ELVEREN Kimdir Doğum Tarihi

ELVEREN 1991 yılında HüRRİYET gazetesine girdikten sonra da BRüKSEL ve MOSKOVA görevini birlikte yürüttü. Başta AZERBAYCAN olmak üzere dönemin Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri yanında BULGARİSTAN ve ROMANYA'da Komünizmin çöküşüyle ilgili olayları yerinde izledi. ELVEREN birçok batı ülkesinde de uluslararası olayları izledi, dizi, haber ve röportajlar yaptı. Muammer ELVEREN 1991 de Azeri ve Ermeni çatışmalarının en yoğun olduğu dönemde tüm tehlikeleri göze alarak DAĞLIK KARABAĞ a girip röportaj yapmayı başaran ilk gazeteci oldu. Bu başarısıyla YILIN GAZETECİSİ seçildi ve SEDAT SİMAVİ GAZETECİLİK ÖDüLü' ne layık görüldü. Muammer ELVEREN aynı yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti SERİ RÖPORTAJ ÖDüLü' nü de kazandı.

Muammer ELVEREN Kimdir Doğum Tarihi

ELVEREN 1992 yılında Fransa'ya atanarak HüRRİYET gazetesi PARİS TEMSİLCİSİ oldu. 1998 de Devlet Bakanı EYüP AŞIK'ın Fransa'da tutuklanan yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden Alaattin ÇAKICI ile konuşmasını içeren kasetini elde ederek istifasına neden olan ve hükümetin düşme sürecini başlatan ÇAKICI'YA KAÇ DİYEN ANAP'LI BAKAN haberiyle ikinci kez SEDAT SİMAVİ GAZETECİLİK ÖDüLü' ne layık görüldü. ELVEREN aynı yıl İstanbul üniversitesi İletişim Fakültesi- YILIN GAZETECİSİ ÖDüLü' nü aldı. Muammer ELVEREN e 1999 da NOKTA dergisinin düzenlediği DORUKTAKİLER 98 yarışmasında da YILIN GAZETECİSİ ödülü verildi.

Muammer ELVEREN Kimdir Doğum Tarihi

Fransızca ve Arapça bilen ELVEREN 1977 den beri uluslararası alanda çalıştı, seri röportajlar yaptı, zirveler ve festivaller izledi. Avrupa Birliği, NATO, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve UNESCO ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD gibi Uluslararası kuruluşlarla ilgili siyasi ve ekonomik yazılar yazdı, haber ve dizi yazılar hazırladı. Uluslararası büyük aktüel olayları yerinde izleyen ELVEREN hemen hemen tüm doğu ve batı Avrupa ülkeleri, şimdi her biri birer bağımsız ülke olan ve 15 Cumhuriyetten oluşan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde çalıştı. İskandinav ülkeleri, Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile Mısır'dan Fas'a beş kuzey Afrika ülkesi ile çatışmalar döneminde SARAYBOSNA ve KOSOVA'da görev yaptı. 1995 te gazeteciliğin yanı sıra KANAL-D' de televizyon haberciliğine de başlayan ELVEREN bu görevini 2008 sonuna kadar sürdürdü.

ELVEREN 2010 yılına kadar HüRRİYET GAZETESİ PARİS TEMSİLCİLİĞİ görevini sürdürdükten sonra Türkiye'ye döndü. HüRRİYETgazetesinde uluslararası büyük olayları izleme görevini üstlenen ELVEREN, ARAP BAHARI olaylarının başladığı TUNUS ve MISIR'da görev yaptı. MISIR'da Devlet Başkanı Hüsnü MüBAREK dönemini, TAHRİR DEVRİMİ, Mübarekin görevi bırakması, yargılanmasını yerinde izledi. Muhammed MURSİ dönemi ve MüSLüMAN KARDEŞLERin günlerce RABİA Meydanı ayaklanmalarını, KAHİRE'nin çeşitli bölgelerinde yaptıkları gösterileri ve ASKERİ DARBE anında meydana gelen olayları yerinde izledi. Darbeyi gerçekleştiren Abdülfettah el SİSİ 'nin Cumhurbaşkanı seçildiği seçimler sırasında KAHİRE'de bulundu. ELVEREN daha sonra SİSİ döneminde tüm riskleri göze alarak MüSLüMAN KARDEŞLER 'den 1212 kişiye idam cezası verilen gazetecilerin sokulmadığı MİNYE kentine girip röportaj yapmayı başardı.
UKRAYNA 'da ayaklanmalar başlayınca KIRIM 'a geçen ELVEREN orada görev yaparken Rus ordusu KIRIM'ı işgal etmeye başladı. KIRIM da tüm bölge ve yolları kontrol altına alan Rus birliklerine rağmen Başkent SİMFEROPOL (Akmescit), BAHÇESARAY, YALTA ve özellikle Rus donanmasının bulunduğu ve gazetecilerin girmesi yasak SİVASTOPOL'e girmeyi başardı. Rus Ordusunun işgal ettiği bölgelerde fotoğraf çekmek yasak olduğu halde tüm tehlikeleri göze alarak 'Türk basınında ilk kez bir çatışma bölgesinde fotoğraf ve video çekme özelliği olan GOOGLE GÖZLüĞü kullanarak' Rus askeri barikatlarıyla SİVASTOPOL'deki donanmasının fotoğraf ve görüntülerini çekip röportaj ve haberler hazırladı.

Halen HüRRİYET Gazetesinde uluslararası olayları izleme görevini sürdüren Muammer ELVEREN, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu-FİJ, Belçika Profesyonel Gazeteciler Birliği-AGJPB, Avrupa Parlamentosu Gazeteciler Birliği-AJPE, Fransa Yabancı Gazeteciler Derneği-APE, Fransa Cumhurbaşkanlığı Gazeteciler Birliği-APP ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti TGC üyesidir. ELVEREN, FİJ kartı, Belçika Basın kartı, Fransa Basın kartı ve Sürekli Sarı Basın kartı taşıyor.




TARİHE NOT DÜŞ - YORUM ALANI (Yorum yazmak için Üye olmaya Gerek Yok! Mail adresiniz paylaşılmayacak.)
cengiz uslu , 02.03.2020 tarihinde demiş ki;
kendi içinde bir tarih üstat
Yasemin Evcim , 15.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sayın Elveren , gelmiş geçmiş en mükemmel gazetecilerdendir. İnsanı insan yapan tüm kalitelerin en üst derecesinde insanlığı ve takdire şayan çalışmalarıyla hem tarihe geçmiştir hem de kalplerde taht kurmuştur. Ne mutlu onu tanıyanlara ve birlikte çalışanlara...
Rasim Aydın , 13.02.2020 tarihinde demiş ki;
Benim gözümden, Meyve veren ağaç, özgür ve dürüst, öğrenirken öğreten, sayarken saygın, haberine güvenilen haberci, örnek haberci. deneyimleri ve paylaşımları eğitime aktarılması gereken bir haberci. Nice yıllara. Nice yollara...
Halil Besenk , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Muammer Elveren = ömrünü habere ve gazeteciliğe adamış büyük ustad...
Ahmet , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Abi nice saglikli mutlu huzurlu yillara
Kadir Sabuncuoğlu , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sağlıklı ve huzurlu mice yıllara...
Meline , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Doğum gününüz kutlu olsun. Sağlıklı, mutlu nice yaşlar diliyorum.
Ercan Ongun , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
IYIKI BENIM DOSTUM VE SINIF ARKADASIMSIN YENI YASINDA SAGLIK VE MUTLULUKLARLA BIRLIKTE MESLEĞINDEKI BAŞARILARININ DEVAMINI DILERIM..
Metin YENER , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sağlıkl ve afiyet dileklerimle; yeni yaşınızı kutluyororum abi.
Zeynel Lüle , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sevgili Müdür, iyi ki doğmuş ve hayatımıza girmişsin. Özellikle benim hayatımda kocaman bir yerin var. Seni seviyoruz
Işın ERŞEN , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sayın Elveren,değerli dostum, doğum gününüzü en içten dileklerimle kutlar, sağlık, mutluluk ve güzellikler dilerim.
Sedat Şahmay , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Gazeteciliği hayat biçimi olarak benimsemiş, işini en iyi şekilde yapan, çevresindekilere saygılı ve sevgi dolu Muammer Elveren'e selam olsun.
Şerif Köyan , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Gururumuzsunuz.Sizi çok seviyoruz
Eylen Suer , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sevgili Muammer Abicigim, Dogum gununuz kutlu olsun. Arsivlere sigmayacak kadar cok tarihi olaya bizzat taniklik ettiniz, gazeticilik meslegini hakki ile yerine getirdiniz. Sizi tanimak benim icin bir onurdur. Iyi ki dogmussunuz ve iyi ki varsiniz. Kucak dolusu sevgiler ve saygilar.
Ömer KUL , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Çok değerli Muammer Elveren beyefendi; nice sağlıklı, mutlu, huzurlu vedahi sevdiklerinizle beraber geçireceğiniz bir ömür diliyorum. Saygılarımla
Turgut Güngör , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sağlıklı mutlu huzurlu nice yıllar diliyorum. Her şey istediğin gibi gönlünce olsun. Doğum günün kutlu olsun.
ilhan PARÇALI , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
YÜREĞİ GÜZEL DOSTUM,İYİ Kİ DOĞDUN.YAŞAMIN, BİR ELİNDE MİKROFON,BİR ELİNDE MAKİNE,BİR ELİN.... PARDON ÜÇ ELİN YOK DEĞİL Mİ?AMA YAŞAMINDA Kİ BU MÜCADELE ALANLARINDA ,ÜÇ ELLİ, DÖRT ELLİ GİBİ MÜCADELE EDEN İYİ İNSANLARDAN,DURUŞUNU HİÇ BİR ÖDÜLE VE TEHTİDE RAĞMEN DEĞİŞTİRMEYEN,TANIŞMAKTAN ONUR DUYDUĞUM,KARDEŞİMSİN.İYİ Kİ DOĞDUN.YAŞAMININ KALAN BÖLÜMÜ İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUN TÜM PLANLARIN GERÇEKLEŞSİN.BARIŞ VE BAŞARI YOLDAŞIN OLSUN.YÜZÜNDEN HİÇ GÜLÜMSEME,YAŞAMINDAN MUTLULUK HİÇ EKSİK OLMASIN.
Tayfun Uzakman , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sen benim istikbalime yön veren ağabeyimsin.Erdekteki kampta konuştuklarimizi tum hayatim boyunca unutmadim halen de devam ediyorum. Kader ablamin da ellerinden öperim.en içten saygilarimla.
Seyfi Celik , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Muammer abim,Yaş gününüz kutlu olsun nice mutlu yıllara inşallah
Halil Yetkinlioglu , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sevgili Muammer Abi, doğum günün kutlu olsun; nice sağlıklı, başarılı, huzurlu ve mutlu yıllara... Size her zaman gıpta ile bakmışımdır. Gazetecilikte, habercilik refleksi ve fedakarlık çok önemli. Gazetecilik fedakarlık, cesaret ve yürek isteyen bir iştir.. Siz üzerinize düşeni fazlasıyla yerine getirdiniz. Habercilikte en önemli başarılara imza attınız. Size olan sevgimiz ve size olan saygımız hiçbir zaman bitmeyecek...
Kazım Sarıoğlu , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Muammer bey dizi tanıdığıma çok memnunum doğum gününüz kutlu olsun nice mutlu yıllara
Zuhal Karadag , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Sevgili Muammer Elveren ,basarili gazeteci kimliginin yaninda, beyefendi, ayni zamanda yardimsever bir "abi"dir. Nice guzel yillar dilerim. Sevgiler, Zuhal Karadag
Kader Elveren , 12.02.2020 tarihinde demiş ki;
Muammer Elveren'iin Eşi olarak anlatılan olayları ben de birebir yaşadım. Bazen zor, bazen heyecanlı, bazen de acılı günlerdi. Ama Dünya'nın haberi olmadan yaşanan bu iç savaşları , canavarlık derecesindeki insana eziyetleri onun herkese duyurmasından hep gurur duydum....

Merhaba


Bunlar da ilgili olabilir

İlginizi Çekebilir...

Bu Yıl Ölenler

2020 Yılı ölen ünlüler istatistikleri



Dolar: 6.7929 ,   Euro: 7.3787 ,

Sterlin: 8.3881 TL,   Döviz Kurları ->