YENi

İllüzyonist Sermet Erkin doğum günü

10 Eylül 1957

YENİ Deprem: Asagikinik goynuk bolu depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Napoli Survi̇vor Dokunulmazlik Ki̇m Kazandi Gençlerbirliği Fenerbahçe YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ Kadın Cinayetleri: Müberra Kuzdan YENİ Kadın Cinayetleri: Songül Yalçın YENİ Kadın Cinayetleri: Elif E. YENİ Kadın Cinayetleri: Sevim Koç YENİ Kadın Cinayetleri: Tuğba Anlak YENİ Kadın Cinayetleri: Ayşe Gür YENİ Kadın Cinayetleri: Gülsüm Karasu YENİ Kadın Cinayetleri: İncilay Hayal YENİ Kadın Cinayetleri: Bedriye Kangal YENİ Kadın Cinayetleri: Selin Cebeci
Tarihte Bugün
6 Temmuz
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019

Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Gezegen ve Yıldız Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

İllüzyonist Sermet Erkin doğum günü

Sermet Erkin'in, illüzyonist doğum günü

DOĞUM 62 yıl önce   tarihtebugun.org

DOĞUM Tarihte Bugün: 10 Eylül 1957 İllüzyonist Sermet Erkin doğum günü

1957 yılında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde dünyaya gelmiştir.Öğrenim hayatına İstanbul’da başlayarak sırası ile; Nişantaşında Selim Sırrı Tarcan İlkokulu ile Nilüfer Hatun Ortaokulu ve Şişli Lisesi’n de okumuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı ve Felsefe Tarihi bölümlerini bitirmiştir. Henüz ilkokulda iken üstad Zati Sungur ile tanışması sebebiyle illüzyon dünyasına girmiştir. İllüzyon sanatı ile birlikte sahne sanatlarının tümüne ilgi duymuş ve 1977 yılına kadar İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında çalışmıştır. Bu kurumda iken Yalçın Akçay kendisini düşünerek “Karagözcü ile Sihirbaz” isimli çocuk oyunu yazmıştır. Rol aldığı bu oyunla Şehir Tiyatroları tarihinde ilk defa bir çocuk oyununa gala yaparak, oyunun değerini basına duyurmuştur.Sermet Erkin, bir dönem kendi adına tiyatro topluluğu kurarak tiyatro sanatçılığını bir süre daha yürütmüştür. Bu gün çeşitli kentlerimizde düzenlediği tiyatro festivalleri ve yaptığı piyes, kitap ve belge koleksiyonları vs. sayesinde, tiyatro ile olan bağını kopartmadan sürdürmektedir. Farklı televizyon kanalları için; “Bando, Sermet Erkin’le Anılarda Kalanlar, Sermet Erkin’le Yıldızların Altında” gibi pek çok programı hazırlayıp sunmuştur.Yurt dışında; ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Başkurdistan, Belçika, Bulgaristan, İspanya, Çekoslavakya (1983),Çuvaşistan, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, Kırgızistan, KKTC, Macaristan, Nahcivan, Özbekistan, Rusya Federasyonu (SSCB) ve Tataristan’ da çeşitli temsiller vermiş, bu ülkelerin en ünlü gece klüpleri, varyete salonları ile sirklerinde çalışmıştır.

Yurt içinde ise; pek çoğuna değişik zamanlarda birden fazla gitmek şeklinde il, ilçe toplam 232 yerde gösteri yapmıştır. 1976 yılında başladığı gazeteciliğini Sosyete Dedikodu Dergisi, Hürriyet, Milliyet, Sabah Gazetelerindenden sonra, uzun bir süre Günaydın Gazetesi’nde tam sayfa hazırlamış olduğu “Çocuk Sayfası” ile devam ettirmiş, daha sonra –Yayın Yönetmeni olarak çalışmaya başladığı Bando Çocuk Dergisi’nde sürdürmüştür.Halen Atlas Tarih Dergisine yazmakta ve çocuk gösterilerini sürdürmektedir.Sanatçının; İsmail Sermet ve Piraye Nazlı adlarında iki çocuğu vardır.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 6 Temmuz

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org