Tarihte Bugün TB Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı

10 Eylül 2007 / 16 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2034 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
24 Nisan
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2024
Bu Yıl Ölenler
2024
Bu Ay Ölenler
Nisan
Bu Ay Doğanlar
Nisan
Geçen Yıl Olanlar
2023
Geçen Yıl Ölenler
2023

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı

Sürgünden ülkesine dönen eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı edildi ve Suudi Arabistan'a gönderildi.

OLAY 16 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 10 Eylül 2007 Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı
Adının açıklanmasını istemeyen Pakistanlı bir bakan, Şerif'in Suudi Arabistan'a sürgüne gönderildiğini belirtti. Güvenlik görevlileri de Şerif'i taşıyan uçağın İslamabad'dan Suudi Arabistan'a gitmek üzere ayrıldığını söylediler.

Pakistan televizyonları, içinde Şerif'in bulunduğu Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) uçağının kalkış görüntülerini yayımladı.

Bu sabah Pakistan'a gelen Şerif, yetkililerle 90 dakikalık gergin görüşmeden sonra uçaktan inmiş, yandaşları ve hükümetin güvenlik görevlileriyle alandaki otobüse binerek, terminal binasına girmişti. Daha sonra havaalanında gözaltına alınan Şerif, helikoptere bindirilerek havaalanı dışına götürülmüştü.

SUUDİ ARABİSTAN ŞERİF'İN ÜLKEYE GİRMESİNE İZİN VERDİ

Suudi Arabistan'ın, Pakistan'ın eski başbakanlarından Navaz Şerif'in ülkeye girmesine izin vereceği bildirildi.

Suudi Arabistanlı bir kaynak, 7 yıl sürgünde kaldıktan sonra bu sabah Pakistan'a dönen, ancak birkaç saat içinde yeniden sürgüne gönderilen Şerif'in ülkeye kabul edileceğini söyledi. Aynı kaynak, Şerif'i taşıyan uçağın TSİ 15.30'da Kızıl Deniz kıyılarındaki Cidde kentine ineceğini ifade etti.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 1999 yılında Şerif hükümetini darbeyle devirdikten sonra, eski başbakanı 2000 yılında yine Suudi Arabistan'a sürgüne göndermişti.

PAKİSTAN KARIŞTI

Pakistan Müslim Cemiyeti-Navaz (PML-N) lideri Şerif'i destekleyen 4 binden fazla kişi gözaltına alınırken, eski başbakanın uçağının güvenlik güçleri tarafından sarılarak siyah üniformalı komandoların içeri girdiği bildirildi.

PML-N sözcüsü Ahsan İkbal, bu sabah yaptığı açıklamada, polisin parti başkanı ve diğer liderlerin havalimanına girişini engelleyerek Şerif'in destekçisi 4 binden fazla kişiyi hapse attığını öne sürdü.

Havalimanına Şerif'i karşılamaya gelen herkesin polis tarafından "avlandığını" dile getiren İkbal, "Yaptıkları çok utanç verici. Bu Pakistan'da demokrasinin olmadığını kanıtlıyor. Bu bir askeri diktatörlük." diye konuştu.

PML-N çalışanlarından alınan bilgiye göre, havalimanında Şerif'in uçağının yanı sıra bir helikopterin de beklediğini, söz konusu helikopterin eski başbakanı hapishaneye götürmek için getirilme ihtimalinin yanı sıra onu Suudi Arabistan'a göndermek için de bekletiliyor olabileceğini kaydetti.

Öte yandan, hükümet yetkilileri konuyla ilgili hiçbir açıklamada bulunmazken, PML-N destekçileri, liderleri için kapatılan bütün yolları bir şekilde aşacaklarını söyleyerek, "Bu hayatımıza mal olsa bile buna değer." dedi.

Şerif'in 1999'da askeri bir darbeyle devrilerek, yolsuzluk suçlamalarından hapis cezasına çarptırılmaması karşılığında 10 yıl sürgünde kalması yönünde hükümetle anlaşma yaptığı iddia ediliyor.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 24 Nisan

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org