Nevzat Gençere Ödül

11 Nisan 2010 / 10 yıl önce

YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi ege depremi YENİ Deprem: Kas antalya depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi ege depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Karapinar milas mugla depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Ikizoluk orhaneli bursa depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi ege depremi YENİ Deprem: Eyidemir dumlupinar kutahya depremi YENİ Deprem: Oyacik kurtalan siirt depremi YENİ Deprem: Dortboluk sivrice elazig depremi
Tarihte Bugün
3 Aralık
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Bu Ay Ölenler
Aralık
Bu Ay Doğanlar
Aralık
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Nevzat Gençere Ödül

İnsan vücudundaki farklı organların manyetik alanını ölçerek tıpta görüntüleme yöntemlerinin gelişmesine öncülük eden, fizik biliminin babalarından James Edward Zimmerman adına verilen ödüle Türk bilim adamı Prof. Dr. Nevzat Gençer layık görüldü.

OLAY 10 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 11 Nisan 2010 Nevzat Gençere Ödül
İnsan vücudundaki farklı organların manyetik alanını ölçerek tıpta görüntüleme yöntemlerinin gelişmesine öncülük eden, fizik biliminin babalarından James Edward Zimmerman adına verilen ödül Türk bilim adamı Prof. Dr. Nevzat Gençer'e verildi.Kaynakwh webhatti.com:

İki yılda bir yapılan, bu yıl Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde düzenlenen 17. Uluslararası Biyomagnetizm Kongresinde ilk kez David Zimmerman Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

David Zimmerman Ödülü Komitesi, bugüne kadar yürüttüğü başarılı çalışmalar nedeniyle Uluslararası Tıp ve Biyoloji Mühendisliği Federasyonu'nca desteklenen ödül için ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Gençer'i uygun gördü.

Prof. Dr. Gençer, bir kaç ay önce ödül komitesinden aldığı telefonla büyük şaşkınlık yaşadığını belirterek, şunları söyledi.

''Komiteden arayan yetkili, beni bu ödüle aday göstermeyi düşündüklerini belirterek öz geçmişimi istedi. Yetkili, bir süre önce tekrar arayarak ödülün bana verildiğini bildirdi. Hiçbir başvuru yapmadığım halde böyle bir ödüle layık görülmem beni çok mutlu etti."

Çok sayıda ülkeden binlerce bilim adamının katıldığı kongrede ödülü aldıktan sonra çalışmalarını aktardığı 20 dakikalık bir konuşma yaptığını anlatan Gençer, konuşmasında dile getirdiği çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi.

''Üzerinde durduğum ilk konu, beynin elektriksel aktivitelerinin yarattığı potansiyel manyetik alanları ölçerek beyindeki aktarım yerinin ve şiddetinin bulunmasıydı. Bu yolla işitme, görme, dokunma gibi birtakım fonksiyonların milimetrik olarak nerede gerçekleştiği bilinebiliyor. Aynı yöntemle örneğin epilepsi hastalarının beynindeki sorunlu bölge milimetrik yöntemlerle hesaplanıp yakılırsa kişinin iyileşme şansı doğabilir. Ancak doğru modeli bulmak için çok fazla ölçüm yapılması gerekiyor. Çok iyi bir kafa modeli çıkarılıp beyindeki doğru yer tespit edilirse tedavide büyük gelişme yaşanır.''

Kongredeki ödül töreninde yaptığı konuşmada, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Biyomedikal Araştırma Laboratuvarında, 15 yıldır insan vücudundaki dokuların herhangi bir zarar görmeden görüntülenmesine yönelik üzerinde çalıştıkları projeden de söz ettiğini anlatan Gençer, bu cihaz sayesinde vücuda temas olmaksızın hasta dokuların tespit edilebileceğini, böylelikle vücut içi kanamaların ve tümörlerin yerinin kolaylıkla belirlenebileceğini söyledi.

Gençer, büyük ilgi gören konuşmasının sonunda, Zimmerman'ın uzun yıllar birlikte çalıştığı 80 yaşlarındaki ünlü bilim adamı David Cohen'in, ''Jim konuşmanı dinleseydi çok beğenirdi. Sen doğru adamsın'' diyerek kendisini tebrik ettiğini belirtti.

ZIMMERMAN KİMDİR?
Zimmerman, insan bedeninde akan elektrik akımının oluşturduğu biyomanyetik enerji denilen ve vücudu saran manyetik alan üzerinde çalışmalar yürüttü.

Colarado Tıp Fakültesi'nde ''SQUID'' (Super Canducting Quantum Interference Divice-Süper İletken Kuantum Girişim Cihazı) denilen bir cihaz geliştirerek beyin, kalp ve daha bir çok organda, bedenin çeşitli bölgelerindeki biyomanyetik alanların ölçülmesine olanak sağlayan Zimmerman'ın çalışması, biyomanyetik alanlar okunarak bedenin nasıl çalıştığı konusunda ve hastalıkların teşhisinde büyük gelişmelere yol açtı.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 3 Aralık

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org