Tuzla Tren Istasyonu Katliamı

12 Şubat 1994 / 26 yıl önce

YENİ Deprem: Sisamadasi ege depremi YENİ Deprem: Egedenizi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Egedenizi depremi YENİ Deprem: Sisamadasi ege depremi YENİ Deprem: Misir depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Giritadasi depremi YENİ Deprem: Gokovakorfezi akdeniz depremi YENİ Deprem: Kisik menderes izmir depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Sisamadasi depremi
Tarihte Bugün
25 Kasım
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Bu Ay Ölenler
Kasım
Bu Ay Doğanlar
Kasım
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Tuzla Tren Istasyonu Katliamı

Tuzla tren istasyonunda çöp kutusuna teröristlerce yerleştirilen saatli bomba patladı: 5'i yedek subay, biri sivil 6 kişi öldü. Aralarında sivillerin de bulunduğu 39 kişi yaralandı.

OLAY 26 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 12 Şubat 1994 Tuzla Tren Istasyonu Katliamı
12 Şubat 1994’te Tuzla Tren İstasyonu’nda askerleri hedef alan bir saldırı düzenledi. Bombalı saldırıda 5 yedeksubay adayı şehit oldu. katliam Bir çöp tenekesine konulan saatli bombanın patlaması neticesinde gerçekleşti.

Çöp kutusuna bombayı koyan Cumali Karsu ve Enver Özek'i, mahkemei TCK'nın 125'inci maddesi gereğince, "Devletin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını ayırarak, başka bir devlet kurmaya teşebbüs ettikleri" suçundan idamın cezasına çarptırdı. Savunmalarında, suçlarını kabul eden ve pişman olmadıklarını söyleyen sanıklar hakkında mahkeme heyeti indirim uygulamadı.

TCK'nın 168/2'nci maddesi gereğince, "yasadışı bölücü örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 10 ile 15 yıl arasında ağır hapis cezası istenen Hediye Aybek ise 12.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklara yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen Musa Aydemir hakkında ise yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Bu davanın sanıkları arasında bulunan Şerif Mercan ise, Bayrampaşa Cezaevi'nden nakledildiği Bursa Özel Tip Cezaevi'nde 15 Haziran 1994'de intihar etmişti.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 25 Kasım

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org