Tarihte Bugün TB Everestte ilk Türk kadını Elif Maviş

15 Mayıs 2006 / 15 yıl önce

Yeni Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi Yeni Döviz Kuru: Günlük Dolar Euro Sterlin Riyal Döviz Kuru Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni Deprem: Onikiadalar depremi Yeni Deprem: Kusadasikorfezi depremi Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni Deprem: Doganbey soke aydin depremi Yeni Deprem: Kusadasikorfezi depremi Yeni Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi Yeni Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi Yeni Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi Yeni Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi Yeni Deprem: Onikiadalar depremi

Tarihte Bugün
25 Haziran
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2021
Bu Yıl Ölenler
2021
Bu Ay Ölenler
Haziran
Bu Ay Doğanlar
Haziran
Geçen Yıl Olanlar
2020
Geçen Yıl Ölenler
2020

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 5 olay içerisindedir.


Everestte ilk Türk kadını Elif Maviş

Kadın dağcı Eylem Elif Maviş, Everest'in zirvesine ulaştı. Maviş, Everest'in zirvesine ulaşabilen ilk Türk kadın dağcı oldu.

OLAY 15 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 15 Mayıs 2006 Everestte ilk Türk kadını Elif Maviş

Petrol Ofisi'nin desteği ile yola çıkan 2006 Everest Türkiye Takımı, sınırları zorlayarak 8 bin 850 metrelik zirveye Türk ve Petrol Ofisi bayraklarını taşıdı. Dünyanın en yüksek noktası Everest Dağı'na tırmanmak üzere 27 Mart'ta Türkiye'den hareket eden 11 kişilik Türk dağcı ekibinden 4 kişi Everest zirvesine ulaşabildi.

Bir buçuk aydan bu yana 5 bin 200 metrelik 
ana kamptan yüksek kamplara tırmanış yaparak yüksek irtifa koşullarına kendilerini hazırlayan Petrol Ofisi Everest Türk Takımı'ndan Eylem Elif Maviş, Haldun Ülkenli, Serkan Girgin ve Soner Büyükatalay'dan oluşan 4 kişi 8 bin 850 metrelik dünyanın en yüksek noktası Everest'e ulaşmayı başardı. Eylem Elif Maviş, Everest Zirvesi'ne ulaşabilen ilk Türk kadın dağcısı oldu.

Türkiye saati ile 05.00'de ilk önce kadın dağcı Elif Maviş zirveye ulaşırken, daha sonra belli aralıklarla Haldun, Soner ve Serkan, Everest zirvesine çıkmayı başardılar.

Sınırları zorlayarak 8 bin 500 metreye kadar oksijen takviyesi almadan çıkmayı başaran Serhan Poçan ve Bora Maviş, bu noktaya kadar gelen Burçak Poçan'ın hafif bir rahatsızlık yaşaması üzerine, tırmanışı riske atmamak için zirve denemesine son vererek 8 bin 300 metredeki kampa indiler.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yazma -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 25 Haziran

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org