Tarihte Bugün TB Sivasta Cemevi açıldı

16 Haziran 2007 / 17 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2034 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
16 Temmuz
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2024
Bu Yıl Ölenler
2024
Bu Ay Ölenler
Temmuz
Bu Ay Doğanlar
Temmuz
Geçen Yıl Olanlar
2023
Geçen Yıl Ölenler
2023

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Sivasta Cemevi açıldı

Sivas'ta yapımı tamamlanan Alibaba Cemevi, törenle hizmete açıldı.

OLAY 17 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 16 Haziran 2007 Sivasta Cemevi açıldı
Sivas Valisi Veysel Dalmaz, törende yaptığı konuşmada, Alibaba Cemevi'nin yapılmasında Alevi ve Sünni çok sayıda vatandaşın katkısı bulunduğunu söyledi. Burada gösterilen birlik ve beraberliğin tüm Türkiye'ye örnek olmasını isteyen Vali Dalmaz, ''Bugün birliğimize, dirliğimize, bütünlüğümüze hizmet edecek çok güzel bir müesseseyi açıyoruz. Sivas ili olarak hep beraber bu birliğimizden gurur duyuyoruz. Bu tören bugünlerde bizim fazlasıyla özlediğimiz, özlemini çektiğimiz birlik beraberliğimizin güzel bir örneğidir. Buradan haykırıyoruz. Türkiye bütün illeriyle, ilçeleriyle ülke dışındaki insanlarıyla bu birlikteliği görsün örnek alsın. Bu birliktelikten geleceğimizden ümit var olsun istiyoruz'' dedi. Dalmaz, gösterilen birliktelikle Sivas'ın daha iyi noktalara taşınacağını belirterek, ''Sivas'ımız bahtsız günler yaşadı. Ama önümüzdeki günler aydınlıktır. Bu aydınlık günlerin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu güzel müessesinin birliğimize, dirliğimize bütünlüğümüze vesile olmasını diliyorum'' diye konuştu.

CEM VAKFI GENEL BAŞKANI DOĞAN

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzetin Doğan ise Anadolu'nun büyük kültür merkezi konumunda bulunan Sivas'ta bir cemevinin bulunmayışının önemli bir eksiklik olduğunu söyledi. Alibaba Cemevi'nin tüm Sivaslıların, tüm Türkiye'nin ortak eseri olduğunu ifade eden Doğan, ''Bu itibarla burada bir tek şey kaynayacaktır, iki değil. Sevgi kaynayacaktır, dostluk kaynayacaktır. Sivas'ta yaratılmak istenen ikiliği, halkın arasına sokulmak istenen, ekilmek istenen nifak tohumları bu cemevinin uzağından ya da yakınından geçmeyecektir. Bu konudan emin olabilirsiniz'' dedi.

Cemevinin yapımına karar verildiğinde ilk bağışın dönemin müftüsü tarafından yapıldığını anımsatan Doğan, ''Cemevinin temelini atarken Alevi yurttaşlar kadar Sünnilerin de bu binanın yapılmasında büyük katkıları oldu'' dedi. Yapılan cemevinin Alevi vatandaşları görmezden gelenlere barış içinde yapılan bir çağrı olduğunu vurgulayan İzzettin Doğan, ''Ben ümit ediyorum ki barış içinde kimseyi incitmeden ama anayasadan doğan, uluslararası hukuktan doğan hakları Aleviler er geç, ama uzun bir süre gerekmeksizin kendi haklarını elde edeceklerdir bilmelisiniz'' diye konuştu. Belediye Başkanı Sami Aydın da kentin geçmişte yaşanan birtakım olumsuzluklarla değil, güzellikleriyle, sevgiyle, hoşgörüyle gündeme gelmesini istediklerini söyledi.

ŞEHİTLER İÇİN FATİHA

Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Daire Başkanı Ali Rıza Uğurlu da yurdun dört bir yanından al bayraklara sarılı şehitler geldiğini belirtti. ''Dış düşman ile içteki ihanet şebekeleri el ele vermiş çocuklarımızın kanlı bedenlerini tabutlar içinde gönderiyorlar'' diyen Uğurlu, ''Bir yanda irtica odakları, diğer yanda bölücü şer güçler, birlikte ulusal Kurtuluş Savaşı'nı vermiş, birlikte yaşamış, birlikte ağlamış halkımızı birbirine düşman etmek için var güçleriyle çalışıyor, ülkemizi bölmek ve parçalamak istiyorlar. Ama bölemediler, bölemeyecekler. Bu oyunlara gelmeyeceğiz'' dedi.

Uğurlu, daha sonra törene katılan tüm davetlilerden şehitler için fatiha okumasını istedi. Şehitler için okunan duanın ardından semah gösterileri sunuldu. Daha sonra, Alibaba Cemevi'nin açılışını Vali Dalmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel, Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun ile Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan birlikte yaptı.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 16 Temmuz

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org