Sevim Tanürek Trafik Kazasında hayatını kaybetti

16 Mayıs 1998 / 22 yıl önce

YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Spotify Spotify Wrapped Mohamed Abarhoun YENİ Deprem: Kusadasikorfezi ege depremi YENİ Deprem: Gokceler altintas kutahya depremi YENİ Deprem: Senkoy cinarcik yalova depremi YENİ Deprem: Yunanistan depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi ege depremi YENİ Deprem: Senkoy cinarcik yalova depremi YENİ Deprem: Cihatli gemlik bursa depremi YENİ Deprem: Eyidemir dumlupinar kutahya depremi YENİ Deprem: Aktas buyukorhan bursa depremi YENİ Deprem: Degirmenli bigadic balikesir depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Inter Masumlar Apartmanı 12 Bölüm Porto Manchester City YENİ Deprem: Egedenizi depremi
Tarihte Bugün
2 Aralık
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Bu Ay Ölenler
Aralık
Bu Ay Doğanlar
Aralık
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Sevim Tanürek Trafik Kazasında hayatını kaybetti

Klasik Türk Müziği sanatçılarından Sevim Tanürek trafik kazasında öldü.

ÖLÜM 22 yıl önce   tarihtebugun.org

ÖLÜM Tarihte Bugün: 16 Mayıs 1998 Sevim Tanürek Trafik Kazasında hayatını kaybetti
Klasik Türk Müziği sanatçılarından Sevim Tanürek trafik kazasında öldü. Ölüme sebebiyet veren ise dönemin İstanbul Belediye başkanının oğluydu.

Sevim Tanürek 1950-1959 yılları arasında TRT Ankara Radyosu'nda çalışmış, Daha sonra sahne çalışmaları yapmış, 45'lik plaklar doldurmuş, bir sanatçımızdı. 1934 yılında hayata gelmişti.

Ölümü ile daha çok konuşuldu. Bir trafik kazasında ölmüştü, kazanın taraflarından biri ise, Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, (daha sonra başbakan ve cumhurbaşkanı) Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan idi.

Sevim Tanürek 11 Mayıs 1998'de Şişli'de yaya geçidinden karşıdan karşıya geçerken bir trafik kazası sonucu ağır yaralandı. Alman Hastanesi'nde yoğun bakıma alındıktan sonra beyninde ödem oluşması ve beyin kanaması riskine karşı ameliyat edildi ve suni solunum cihazına bağlandı. Hayati tehlikeyi atlatamadı 5 gün sonra yaşamını yitirdi.

Davada, ölen Sevim Tanürek 8'de 8 kusurlu bulundu. Burak Erdoğan kusursuz bulundu.

Şimdi gelelim iddialar;
- Yayalara yeşil ışık yanıyordu. Araç kırmızı ışıkta durmadı.
- Kazadan hemen sonra belediye ekipleri caddeyi baştan aşağıya yıkadı. 35 metrelik fren izini tamamen sildikleri konuşuldu.
- Sürücünün ehliyetsiz olduğu, Burak’a kazadan sonra 3 ay öncesine ehliyet düzenlendiği,
-Sevim Tanürek’in yakınlarının azarlandığı, tanıkların tehdit edilip korkutulduğu gibi çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Şimdi birde olayın derinliklerine bakalım;
Kazanın ardından Erdoğan hakkında “Dikkatsizlik ve Tedbirsizlik ile Hayati Tehlike Teşkil Edecek Derecede Yaralamaya Sebebiyet Vermek” suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde TCK 459/2 maddesi uyarınca 3 aydan 20 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Erdoğan’ın, trafik raporunda “dalgın olarak araç kullandığı için tali kusurlu” olduğu, Tanürek’in, duran taşıtların önünden yola çıktığı için hatalı olduğu ifade edildi. Erdoğan’ın kusur oranı, 3/8 olarak belirlendi. Tanürek’in hastanede vefatı üzerine oğul Erdoğan hakkında ek iddianame düzenlendi ve istenen ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis olarak yükseltildi.

Kazaya ilişkin yargılama süreci 16 Ekim 1998′de, yani kazadan tam beş ay sonra Şişli 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. Avukat Kadir Kartal, müvekkili Ahmet Burak Erdoğan’ın ¨İngiltere’de dil eğitimi¨ gördüğü için mahkemeye katılmadığını belirtti.
20 Eylül 1999′da görülen, Erdoğan’ın yine katılmadığı duruşmada Adli Tıp İhtisas Dairesi’nin kazayla ilgili raporu açıklandı. Buna göre Ahmet Burak Erdoğan tamamen suçsuz bulunurken, kazanın kusuru bütünüyle (8/8) Sevim Tanürek’e yüklendi. Bu rapor aynı daire tarafından 20 Ocak 2000′de teyit edildi. Bu rapor hazırlanırken Eyüp Çakmak ilgili ihtisas dairesinin başındaki kişiydi. Mahkemenin 2 Haziran 2000 tarihli duruşmasında, Ahmet Burak Erdoğan’ın beraatine karar verildi.

Burak için “kusursuzdur” raporu düzenleyen Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi idi. Kusursuz raporunu veren dairenin Başkanı Eyüp Çakmak ise, daha sonra Türkiye Deniz İşletmeleri Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

Sevim Tanürek Trafik Kazasında hayatını kaybetti

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 2 Aralık

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org