Danıştay Saldırısı

17 Mayıs 2006 / 14 yıl önce

YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Spotify Spotify Wrapped Mohamed Abarhoun YENİ Deprem: Kusadasikorfezi ege depremi YENİ Deprem: Gokceler altintas kutahya depremi YENİ Deprem: Senkoy cinarcik yalova depremi YENİ Deprem: Yunanistan depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi ege depremi YENİ Deprem: Senkoy cinarcik yalova depremi YENİ Deprem: Cihatli gemlik bursa depremi YENİ Deprem: Eyidemir dumlupinar kutahya depremi YENİ Deprem: Aktas buyukorhan bursa depremi YENİ Deprem: Degirmenli bigadic balikesir depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Inter Masumlar Apartmanı 12 Bölüm Porto Manchester City YENİ Deprem: Egedenizi depremi
Tarihte Bugün
2 Aralık
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Bu Ay Ölenler
Aralık
Bu Ay Doğanlar
Aralık
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 3 olay içerisindedir.


Danıştay 2. Dairesi’ne yapılan silahlı saldırı sonucu, 1 Danıştay üyesi öldü, Daire Başkanı ve 3 üye de yaralandı.

OLAY 14 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 17 Mayıs 2006 Danıştay Saldırısı
Türkiye, Danıştay 2. Dairesi’ne yapılan silahlı saldırı ile sarsıldı.Saldırgan Alparslan Aslan elindeki Glock marka silah ile Danıştay 2. Dairesi üyeleri toplantı halindeyken salona girerek ateş açtı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Aslan “Biz Osmanlı çocuğuyuz, bunun devamı gelecek” diye bağırdı.

Silahlı saldırıya uğrayan Danıştay ikinci daire üyeleri, özellikle türban konusunda verdikleri kararlarla ön plana çıkmıştı. İkinci Daire’nin son zamanlarda verdiği en önemli karar, türbanlı olduğu gerekçesiyle Gölbaşı Bayrak Garnizonu Anaokulu Müdürlüğü’ne ataması yapılmayan öğretmenle ilgili olanıydı.

Karar, kamusal alanın sokağa kadar genişletildiği eleştirilerine neden olmuş, İkinci Daire üyeleri bu karar nedeniyle aşırı dinci çevrelerin hedefi haline gelmişti.

VAKİT’E SORUŞTURMA AÇILMIŞTI
Vakit gazetesi, 13 şubat 2006’daki sayısında, “İşte O Üyeler” başlıklı haberin altında başörtülü öğretmene anaokulu müdürlüğü yolunu kapatan kararı veren Danıştay İkinci Dairesi Başkanı ve üç üyenin fotoğraflarını yayımlamıştı. Bağcılar Basın Savcısı Ali Çakır, gazete hakkında Terörle Mücadele Yasası’nın 6’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatmıştı.

Saldırının ardından Danıştayı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyetin değerlerine ve kurumlarına karşı düzenlenen saldırıların amacına ulaşamayacağını, baskı ve tehditlerin Türk yargısını yıldıramayacağını belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da olayın haince bir saldırı olduğunu belirterek, bundan çok büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise saldırıyı alçakça olarak nitelendirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, saldırının hedefinin, sadece yargıçlar değil, Danıştay ve Anayasa olduğunu belirterek, saldırıyı kınadı.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, saldırıyı hiçbir gerekçenin haklı çıkaramayacağını belirterek, eylemin ülkenin huzur ve barışına, birlik ve dirliğine yönelik olduğunu kaydetti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack da günlük basın toplantısında Bu bir trajedi. Saldırıyı kınıyoruz. Düşüncelerimiz, bu saldırının kurbanlarının yanında. Türk halkının yanındayız dedi

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 2 Aralık

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org