Şırnakta Yürüyüş

18 Ekim 2008 / 12 yıl önce

YENİ Deprem: Sisamadasi ege depremi YENİ Deprem: Sisamadasi depremi YENİ Deprem: Ahlatlicesme simav kutahya depremi YENİ Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Monolit Alev Alev 5. Bölüm Hafta Sonu Yasaklari YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Gokovakorfezi depremi YENİ Deprem: Goktas soma manisa depremi YENİ Deprem: Selimiye armutlu yalova depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Senkoy cinarcik yalova depremi
Tarihte Bugün
4 Aralık
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Bu Ay Ölenler
Aralık
Bu Ay Doğanlar
Aralık
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Şırnakta Yürüyüş

Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

OLAY 12 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 18 Ekim 2008 Şırnakta Yürüyüş
Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 20 bin kişi katıldı. 150 metre uzunluğunda Türk bayrağı açılan yürüyüşe katılanların bir bölümü üzerlerine Türk bayraklı tişörtler giydi. Şırnak Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Güngör, DTP'yi eleştirerek, “Bugün üstüne düşeni yapmayıp terör örgütünü lanetleme cesaretini gösteremeyen hiç kimse, yarın boşuna sahte gözyaşları dökmeye çalışmasın. Çünkü onlar, bir yandan ‘Terörün her türlüsü' deyip öte yandan PKK'yı terör örgütü olarak tanımlayamayan bir avuç siyasetçinin kirli emellerine alet olmaya soyunmuşlardır” dedi.
PKK’nın Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Aktütün Jandarma Karakolu ile Diyarbakır'da polis servis otobüsü başta olmak üzere yaptığı saldırılar Şırnak'ta sivil toplum örgütlerinin düzenlediği yürüyüş ve mitingle lanetlendi. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşe Şırnak Valisi Ali Yerlikaya, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 20 bin kişi katıldı.
Kalabalık Cumhuriyet Meydanı’ndan Karayolları Kavşağı’na kadar yaklaşık 5 kilometre yürüdü. Yürüyüşe katılanlar DTP il binası önünde geçerken, ‘Meclis'te hain istemiyoruz' diye bağırdı. Çok sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüş sırasında özel harekat timleri, keskin nişancılar binalara yerleştirildi. Zırhlı araçlar, kalabalığın güvenliğini sağladı.
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalık ellerinde Türk bayrakları ve Türk bayraklı tişörtleriyle, şehit olan asker ve polislerin fotoğraflarını taşıyarak, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez', ‘Vatan sana canım feda', ‘Aktütün bizimdir, bizim olacak', ‘Teröre hayır, huzura evet', ‘Kadın, çocuk katili, hain PKK', ‘Kahrolsun bölücülük, kahrolsun terör', ‘Vatan millet el ele', ‘Askere uzanan eller kırılsın', ‘Hepimiz Mehmetiz', ‘Evlatlar öksüz kalmasın, analar ağlamasın' Türkçe sloganlarının yanı sıra Kürtçe, ‘Biz terör istemiyoruz', ‘Kürt-Türk kardeştir, PKK düşmandır' sloganlarını attı.
Şırnak Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Güngör, yaptğı konuşmada şehitleri rahmetle andıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Fışkıran vatan sevgisini haykırmak, hainlere tahammülsüzlüğümüzü göstermek için buradayız. Aktütün'de, Diyarbakır'da, Şırnak'ta ve bugüne kadar farklı mekanlarda tarihimizin şanlı sayfalarında şahadet şerbetini içmiş ölümsüz kahramanlarımızı rahmetle anmak için buradayız. Mertçe değil, yiğitçe değil, haince gerçekleştirdikleri eylemlere gencecik fidanlarımızı şehit eden kanlı elleri kınamak, lanetlemek ve unuttukları birkaç şey hatırlatmak için buradayız. Sıkılan her kurşunun, dökülen her damla kanın patlayan her bombanın biz bölge halkına acı ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmediği gerçeğini artık saklayamazsınız. Türk milletinin asil evlatları olarak kendimiz milli bütününü ayrılmaz parçası olarak görüyoruz. Sizleri de hiçbir zaman temsilcimiz olarak görmedik, görmüyoruz, görmeyeceğiz. Türkiyemizin üniter yapısı içinde eşit hak ve hürriyetlere sahip vatandaşlıktan başka her türlü tasavvuru reddediyoruz. Türk Milleti'nin asil evlatları olan Kürt kökenli vatandaş olarak milletin ve devletin menfaatlerini ilgilendiren ülkemizin bölünmez bütünlüğünden milletimizin ve cumhuriyetimizin yaşamsında yurdumuzun istiklal ve hürriyetinin sarsılmasında devlet ve ordumuzun yanında yer aldığımızı tüm dünyaya haykırıyoruz.”

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 4 Aralık

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org