YENi

Balıkesir Yenice Gönen depremi

18 Mart 1953

YENİ Deprem: Harmanli erdek balikesir depremi YENİ Deprem: Bozyayla ilic erzincan depremi YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ Deprem: Pekmezci akhisar manisa depremi YENİ Deprem: Gulpinar ayvacik canakkale depremi YENİ Deprem: Gedelek orhangazi bursa depremi YENİ Deprem: Kucukfindik ivrindi balikesir depremi YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ Deprem: Sazoba akhisar manisa depremi YENİ Deprem: Yenidogan akhisar manisa depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Real Madrid Bursaspor Igor Kokoskov YENİ Deprem: Edremitkorfezi depremi YENİ Deprem: Kurkkoy sivrice elazig depremi
Tarihte Bugün
6 Temmuz
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019

Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Gezegen ve Yıldız Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 5 olay içerisindedir.


Balıkesir Yenice Gönen depremi

Balıkesir'in Gönen ilçesi ve çevresinde meydana gelen depremde 246 kişi öldü Yenice ilçesi yerle bir oldu

OLAY 67 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 18 Mart 1953 Balıkesir Yenice Gönen depremi
30,000 km2 lik bir alanda hasar ve tahribat oluştu. 8,000 yapı yıkıldı. 211 okul, 176 resmi bina, 27 cami yıkılmış, toplam 250 kişi yaşamını yitirmiştir.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Necdet Öztürk 05.08.2019

Gönen-Yenice fay hattına paralel uzanan Sarıköy-İnova fay hattı üzerindeki Aşağı İnova köyündenim. Köyde halen kullandığımız iki katlı evimiz de Yenice- Gönen depreminde ağır hasar görmüş, o tarihte 18 yaşındaki babam balkondan atlamış. Yenice, 1980'lerin başına kadar Türkiye'de deprem sonucu yerleşim alanı değişen birkaç yerleşimden biriydi. ( Van, Erzincan ) Daha sonra Sürgü ( Doğanşehir-Malatya ) ve Körfez depremiyle birçok yerleşim yerinin değiştiğini gördüm. Jeomorfologum, dolayısıyla konuya uzak değilim ve burada bir gerçekliği belirtmek isterim : Gölcük depremi sonrasında köyde yaşlılarla deprem üzerinde konuşurken, köyün dolgu alanında kurulduğu, böyle arazilerde deprem etkisinin daha fazla hasar yaptığını belirtince yaşlıların tümü bunu onayladılar. Dolgu alanındaki Aşağı ve Yukarı İnova köylerinde birçok bina yıkılırken, aynı depremde, dağlık ve kayalık alanda kurulu Karadoru- Kaynarca ve Ilıcabaşı köylerinde bacaların dahi yıkılmadığını söylediler. Sarıköy- İnova fay hattı, Aşağı İnova köyünün tam ortasından geçtiği gibi, duvarlarda boylu boyunca çizgi halindeki fay çatlağını görmek mümkün. Bu çatlak kahvenin önündeki beton zeminde bile çok bariz. İşin espri götürür yanı yok ama, konu depremden açıldığında, " Ulan biz fay hattında çay içiyoruz, depremden mi korkacağız " diye sallama yaptığımız da oluyor. Gerçek şu ki, deprem konusunda hepimizin ciddi şekilde bilgilenmeye ve akabinde hazırlıklı olmayı öğrenmeye ihtiyacımız var. Saygılarımla.

Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 6 Temmuz

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org