Tarihte Bugün TB Balıkesir Yenice Gönen depremi

18 Mart 1953 / 68 yıl önce

Yeni Deprem: Ovunduk sehitkamil gaziantep depremi Yeni Deprem: Catalipasa agri depremi Yeni Deprem: Onikiadalar depremi Yeni Deprem: Bespinarlar senkaya erzurum depremi Yeni Deprem: Kultak milas mugla depremi Yeni Deprem: Onikiadalar depremi Yeni Deprem: Condu feke adana depremi Yeni Deprem: Aydinlar honaz denizli depremi Yeni TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Sonbahar Mevsimi Fatih Erbakan Rayo Vallecano Yeni Deprem: Cinarcik yenice canakkale depremi Yeni Deprem: Kosadasi depremi Yeni TrendT: Tarihte Bugün Konuşuyoruz Yunan Başarılar Dolar Yeni Deprem: Karakuyu menderes izmir depremi

Tarihte Bugün
22 Eylül
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2021
Bu Yıl Ölenler
2021
Bu Ay Ölenler
Eylül
Bu Ay Doğanlar
Eylül
Geçen Yıl Olanlar
2020
Geçen Yıl Ölenler
2020

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 5 olay içerisindedir.


Balıkesir Yenice Gönen depremi

Balıkesir'in Gönen ilçesi ve çevresinde meydana gelen depremde 246 kişi öldü Yenice ilçesi yerle bir oldu

OLAY 68 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 18 Mart 1953 Balıkesir Yenice Gönen depremi
30,000 km2 lik bir alanda hasar ve tahribat oluştu. 8,000 yapı yıkıldı. 211 okul, 176 resmi bina, 27 cami yıkılmış, toplam 250 kişi yaşamını yitirmiştir.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Necdet Öztürk 05.08.2019

Gönen-Yenice fay hattına paralel uzanan Sarıköy-İnova fay hattı üzerindeki Aşağı İnova köyündenim. Köyde halen kullandığımız iki katlı evimiz de Yenice- Gönen depreminde ağır hasar görmüş, o tarihte 18 yaşındaki babam balkondan atlamış. Yenice, 1980'lerin başına kadar Türkiye'de deprem sonucu yerleşim alanı değişen birkaç yerleşimden biriydi. ( Van, Erzincan ) Daha sonra Sürgü ( Doğanşehir-Malatya ) ve Körfez depremiyle birçok yerleşim yerinin değiştiğini gördüm. Jeomorfologum, dolayısıyla konuya uzak değilim ve burada bir gerçekliği belirtmek isterim : Gölcük depremi sonrasında köyde yaşlılarla deprem üzerinde konuşurken, köyün dolgu alanında kurulduğu, böyle arazilerde deprem etkisinin daha fazla hasar yaptığını belirtince yaşlıların tümü bunu onayladılar. Dolgu alanındaki Aşağı ve Yukarı İnova köylerinde birçok bina yıkılırken, aynı depremde, dağlık ve kayalık alanda kurulu Karadoru- Kaynarca ve Ilıcabaşı köylerinde bacaların dahi yıkılmadığını söylediler. Sarıköy- İnova fay hattı, Aşağı İnova köyünün tam ortasından geçtiği gibi, duvarlarda boylu boyunca çizgi halindeki fay çatlağını görmek mümkün. Bu çatlak kahvenin önündeki beton zeminde bile çok bariz. İşin espri götürür yanı yok ama, konu depremden açıldığında, " Ulan biz fay hattında çay içiyoruz, depremden mi korkacağız " diye sallama yaptığımız da oluyor. Gerçek şu ki, deprem konusunda hepimizin ciddi şekilde bilgilenmeye ve akabinde hazırlıklı olmayı öğrenmeye ihtiyacımız var. Saygılarımla.

Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yazma -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 22 Eylül

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org