Suriye Türk savaş uçağını düşürdü

22 Haziran 2012 / 8 yıl önce

Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni Deprem: Gumuspinar orhaneli bursa depremi Yeni Deprem: Midilliadasi depremi Yeni Deprem: Midilliadasi depremi Yeni TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Kuzgun Acar Yaşar Kemal Meteor Yeni TrendT: Tarihte Bugün Konuşuyoruz Yasarkemal Fenerinmaçıvar Twittıırgt Açıldı Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Kuzgun Acar Meteor Cehennem Melekleri 2 Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni Deprem: Ramazankoy nazimiye tunceli depremi Yeni Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi Yeni Deprem: Cukuroren gediz kutahya depremi Yeni TrendT: Tarihte Bugün Konuşuyoruz Amin İlker Ebu Dâvûd
Tarihte Bugün
28 Şubat
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2021
Bu Yıl Ölenler
2021
Bu Ay Ölenler
Şubat
Bu Ay Doğanlar
Şubat
Geçen Yıl Olanlar
2020
Geçen Yıl Ölenler
2020

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 3 olay içerisindedir.


Suriye Türk savaş uçağını düşürdü

Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçağı, Malatyadan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Uçağı Suriyenin düşürdüğü açıklandı.

OLAY 8 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 22 Haziran 2012 Suriye Türk savaş uçağını düşürdü
Radardan kaybolan ve telsiz bağlantısı kurulamayan savaş uçağını aramak için Malatya Erhaç?taki 7?nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı?ndan kalkan askeri uçaklar bölgeye sevk edildi. Uçakların arama kurtarma çalışmaları sürerken, Adana İncirlik?ten de askeri helikopterler destek için bölgeye gitti.

******************
Erdoğan'dan sert açıklama
Erdoğan düşen uçakla ilgili şu açıklamayı yaptı: Şu anda Genelkurmay gerekli açıklamayı yaptı. Uçağımızın kaybı düşürüldü diyemiyorum. Kesin bilgiler elde olmadıktan sonra bunu söylemek mümkün değil. Biraz sonra bir toplantımız olacak. Hem terörün değerlendirmekini yapacağız hem bu konuyu görüşeceğiz. Hatay'ın güneyinde Lazkiye'nin karaya yakın 8 mil uzaklıkta böyle bir bölgede olduğu söyleniyor. Pilotlarımızla ilgili bir haber yok. Şu anda dört tane hücum botumuz ve helikopterlerimiz, Suriye'nin hücumbotları orada müşterek bir arama sürdürüyorlar. Bu arama sonucu bakalım orada ne gibi bulgular elde edilecek göreceğiz. Detay bilgileri yapacağımız toplantıdan sonra açıklayacağız. Bende Suriye'nin özür dilediğine ilişkin kesin bir bilgi yok. Özür dilenmiş mi dilenmişse ne için dilenmiş ortaya çıkar.
**********************
Başbakanlık: Uçak Suriye tarafından düşürülmüştür
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada ardından yapılan yazılı açıklamada, Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde düşen uçakla ilgili olarak şöyle denildi:

"22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için Malatya Erhaç meydanından kalkış yapan uçağımızla radar ve telsiz temasının kesilmesi akabinde yaşanan gelişmeler, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda ele alınmıştır.

İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde, uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.
Pilotlarımız dahil, arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.

Türkiye, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır."
DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yazma -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 28 Şubat

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org