Tarihte Bugün TB Ankara Ulusta Patlama

22 Mayıs 2007 / 17 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2034 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
18 Haziran
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2024
Bu Yıl Ölenler
2024
Bu Ay Ölenler
Haziran
Bu Ay Doğanlar
Haziran
Geçen Yıl Olanlar
2023
Geçen Yıl Ölenler
2023

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 3 olay içerisindedir.


Ankara Ulusta Patlama

Başkent Ankara'da kentin işlek merkezlerinden Ulus’taki Anafartalar Çarşısı yakınlarında bir patlama oldu.Patlamada 1'i Pakistanlı 5 kişinin öldüğünü, 60'ın üzerinde yaralı olduğunu açıklandı.

OLAY 17 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 22 Mayıs 2007 Ankara Ulusta Patlama
Ankara'nın iş ve alışveriş merkezlerinden Ulus semtinde bulunan Anafartalar Çarşısı yakınlarında patlama meydana geldi. Nedeni belirlenemeyen patlama sonucu yaralı sayısının 55-60 civarı olduğu belirtilirken, yaralıların kol ve bacaklarının kopmuş olduğu görüldü.

Olay yerine Ankara'nın çeşitli hastanelerinden çok sayıda ambulans bölgeye sevkedildi. Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bomba uzmanı ekipler de Anafartalar'a ulaştı.

Ankara Valisi Kemal Önal, patlamanın Anafartalar Çarşısı'nın önündeki durakla çarşı kapısının belki de kapının iç bölümünde olduğunu söyledi.

Bölgeye giriş ve çıkışa izin verilmezken, güvenlik kordonunun arkasından yaralıların ve çevreye saçılan kol ve bacak parçaların ambulanslara yerleştirildiği görüldü.

YARALILAR HASTANELERE KALDIRILDI

Ulus'taki patlamalarda yaralananlar SSK, Ankara Numune Hastanesi ve çevredeki diğer hastanelere kaldırıldı. Vatandaşların bazıları ambulanslarla getirilirken bazıları da vatandaşların araçlarıyla ve kendi imkanlarıyla geldi. Yaralılardan kimliği henüz belirlenemeyen iki kişinin durumun ağır olduğu bildirildi.

6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ulus'daki patlamada ilk belirlemelere göre 1'i Pakistan'lı 6 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Bu arada 6 kişiden birinin canlı bomba ihtimali üzerinde duruluyor.

CUMHURİYET SAVCISI İNCELEMELERDE BULUNDU

Ulus'taki patlama ile ilgili olarak terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı olaya el koyarak soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kelkit olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Kelkit halen olay yerinde soruşturma ile ilgili bilgi topluyor. Kelkit'e emniyetten ve Ankara adliyesinden bir ekip de eşlik ediyor.

'KRİZ MERKEZİ' OLUŞTURULDU

Ulus Anafartalar Çarşısı önündeki patlamanın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ankara Valiliğinde 'Kriz Merkezi' oluşturulduğu bildirildi.

ERDOĞAN: "TERÖRLE MÜCADELEDE ULUSLARARASI MÜCADELE PLATFORMU GEREKİYOR"

Ulus'ta yaşanan bombalı patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "Bu olaylar şunu gösteriyor ki, teröre karşı güç birliği yapmak durumundayız. Terörle tüm dünyada, bütün ülkelerde mücadele ediliyor. Amerika ve İspanya'da teröre karşı nasıl neticeler alındığını görüyoruz. Terörle mücadelede uluslararası mücadele platformu gerekmektedir." dedi.

Erdoğan sözlerini söyle sürdürdü: "Terörle en geniş anlamda mücadele edilecektir. Bu konuda yeni toplantılar yapıldı. Bu konuyla ilgili alınacak tedbirler ele alındı. Yaz mevsimine yönelik hassas tedbirler alınırken böyle bir olayla karşılaşıldı."

Erdoğan, biri Pakistan vatandaşı olmak üzere 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 60'ı aşkın da yaralı olduğunu belirterek, "Bu yaralılar içerisinde 4 Pakistan vatandaşı var. Kendilerini arkadaşlarımız ile birlikte ziyaret edeceğiz. Güvenlik güçlerimiz olayla ilgili tüm araştırmaları sürdürüyorlar. Atılacak adımlarımız olacaktır. Bunlarla ilgili açıklamalar arkadaşlar tarafından yapılacaktır." şeklinde konuştu.

Erdoğan, olayın arkasında hangi terör örgütü olduğunun sorulması üzerine şunları söyledi: "Şu anda bir terör örgütü ismi söz konusu değil. Araştırmaları emniyet yapsın, ondan sonra konuşuruz. Terörün amacı zaten propaganda yaptırmaktır. Bunu yapmayalım. Terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz. El ele bu mücadeleyi sürdürmeliyiz. Türkiye'nin bu olaylardan en az zararlı çıkmasını sağlamalıyız. Yurt içi ve dışı tüm bağlantılarını araştırıyoruz. Canlı bomba mı yoksa paket mi bunlar çalışmalar neticesinde açıklanacak."

BÜYÜKANIT: ORGANİZE BİR EYLEM

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, patlamanın olduğu bölgeden, yaralıların bulunduğu Hacettepe Hastanesi'ne hareket etti. Orgeneral Büyükanıt ve beraberindekiler hastanede bulunan yararılar hakkında bilgi aldı.

Orgeneral Büyükanıt, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada, olayın organize bir eylem olduğunu söyledi. Orgeneral Büyükanıt, "Bu olayın arkasında kimlerin olabileceğini iyi düşünmemiz lazım. Bundan sonra da büyükşehirlerde böyle bir olay bekleyebiliriz, böyle bir ihtimal var" diye konuştu.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 18 Haziran

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org