YENi

Ankara Ulusta Patlama

22 Mayıs 2007

YENİ Deprem: Oduniskele depremi YENİ Deprem: Camli marmaris mugla depremi YENİ Deprem: Golmarmara manisa depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Seda Başbuğ Bergüzar Korel Hasankeyf YENİ Deprem: Pinarkoy milas mugla depremi YENİ Deprem: Osmanlar sindirgi balikesir depremi YENİ Deprem: Acidort karatay konya depremi YENİ Deprem: Uslu sivrice elazig depremi YENİ Deprem: Darkale soma manisa depremi YENİ Deprem: Evri pazarcik kahramanmaras depremi YENİ Deprem: Ballik altinyayla burdur depremi YENİ Deprem: Kayadere milas mugla depremi YENİ Deprem: Kaslica maden elazig depremi
Tarihte Bugün
7 Temmuz
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019

Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Gezegen ve Yıldız Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 3 olay içerisindedir.


Ankara Ulusta Patlama

Başkent Ankara'da kentin işlek merkezlerinden Ulus’taki Anafartalar Çarşısı yakınlarında bir patlama oldu.Patlamada 1'i Pakistanlı 5 kişinin öldüğünü, 60'ın üzerinde yaralı olduğunu açıklandı.

OLAY 13 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 22 Mayıs 2007 Ankara Ulusta Patlama
Ankara'nın iş ve alışveriş merkezlerinden Ulus semtinde bulunan Anafartalar Çarşısı yakınlarında patlama meydana geldi. Nedeni belirlenemeyen patlama sonucu yaralı sayısının 55-60 civarı olduğu belirtilirken, yaralıların kol ve bacaklarının kopmuş olduğu görüldü.

Olay yerine Ankara'nın çeşitli hastanelerinden çok sayıda ambulans bölgeye sevkedildi. Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bomba uzmanı ekipler de Anafartalar'a ulaştı.

Ankara Valisi Kemal Önal, patlamanın Anafartalar Çarşısı'nın önündeki durakla çarşı kapısının belki de kapının iç bölümünde olduğunu söyledi.

Bölgeye giriş ve çıkışa izin verilmezken, güvenlik kordonunun arkasından yaralıların ve çevreye saçılan kol ve bacak parçaların ambulanslara yerleştirildiği görüldü.

YARALILAR HASTANELERE KALDIRILDI

Ulus'taki patlamalarda yaralananlar SSK, Ankara Numune Hastanesi ve çevredeki diğer hastanelere kaldırıldı. Vatandaşların bazıları ambulanslarla getirilirken bazıları da vatandaşların araçlarıyla ve kendi imkanlarıyla geldi. Yaralılardan kimliği henüz belirlenemeyen iki kişinin durumun ağır olduğu bildirildi.

6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ulus'daki patlamada ilk belirlemelere göre 1'i Pakistan'lı 6 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Bu arada 6 kişiden birinin canlı bomba ihtimali üzerinde duruluyor.

CUMHURİYET SAVCISI İNCELEMELERDE BULUNDU

Ulus'taki patlama ile ilgili olarak terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı olaya el koyarak soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kelkit olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Kelkit halen olay yerinde soruşturma ile ilgili bilgi topluyor. Kelkit'e emniyetten ve Ankara adliyesinden bir ekip de eşlik ediyor.

'KRİZ MERKEZİ' OLUŞTURULDU

Ulus Anafartalar Çarşısı önündeki patlamanın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ankara Valiliğinde 'Kriz Merkezi' oluşturulduğu bildirildi.

ERDOĞAN: "TERÖRLE MÜCADELEDE ULUSLARARASI MÜCADELE PLATFORMU GEREKİYOR"

Ulus'ta yaşanan bombalı patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "Bu olaylar şunu gösteriyor ki, teröre karşı güç birliği yapmak durumundayız. Terörle tüm dünyada, bütün ülkelerde mücadele ediliyor. Amerika ve İspanya'da teröre karşı nasıl neticeler alındığını görüyoruz. Terörle mücadelede uluslararası mücadele platformu gerekmektedir." dedi.

Erdoğan sözlerini söyle sürdürdü: "Terörle en geniş anlamda mücadele edilecektir. Bu konuda yeni toplantılar yapıldı. Bu konuyla ilgili alınacak tedbirler ele alındı. Yaz mevsimine yönelik hassas tedbirler alınırken böyle bir olayla karşılaşıldı."

Erdoğan, biri Pakistan vatandaşı olmak üzere 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 60'ı aşkın da yaralı olduğunu belirterek, "Bu yaralılar içerisinde 4 Pakistan vatandaşı var. Kendilerini arkadaşlarımız ile birlikte ziyaret edeceğiz. Güvenlik güçlerimiz olayla ilgili tüm araştırmaları sürdürüyorlar. Atılacak adımlarımız olacaktır. Bunlarla ilgili açıklamalar arkadaşlar tarafından yapılacaktır." şeklinde konuştu.

Erdoğan, olayın arkasında hangi terör örgütü olduğunun sorulması üzerine şunları söyledi: "Şu anda bir terör örgütü ismi söz konusu değil. Araştırmaları emniyet yapsın, ondan sonra konuşuruz. Terörün amacı zaten propaganda yaptırmaktır. Bunu yapmayalım. Terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz. El ele bu mücadeleyi sürdürmeliyiz. Türkiye'nin bu olaylardan en az zararlı çıkmasını sağlamalıyız. Yurt içi ve dışı tüm bağlantılarını araştırıyoruz. Canlı bomba mı yoksa paket mi bunlar çalışmalar neticesinde açıklanacak."

BÜYÜKANIT: ORGANİZE BİR EYLEM

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, patlamanın olduğu bölgeden, yaralıların bulunduğu Hacettepe Hastanesi'ne hareket etti. Orgeneral Büyükanıt ve beraberindekiler hastanede bulunan yararılar hakkında bilgi aldı.

Orgeneral Büyükanıt, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada, olayın organize bir eylem olduğunu söyledi. Orgeneral Büyükanıt, "Bu olayın arkasında kimlerin olabileceğini iyi düşünmemiz lazım. Bundan sonra da büyükşehirlerde böyle bir olay bekleyebiliriz, böyle bir ihtimal var" diye konuştu.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 7 Temmuz

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org