Yasemin Dalkılıçtan iki dünya rekoru

23 Temmuz 2000

Deprem: Dedeyolu sivrice elazig depremi Deprem: Giritadasi depremi Deprem: Giritadasi depremi Deprem: Giritadasi depremi Deprem: Akdeniz depremi TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Saati Survivor Yunus Emre İbb Kariyer Deprem: Giritadasi depremi Deprem: Kosadasi depremi Deprem: Giritadasiaciklari depremi Deprem: Egedenizi depremi Deprem: Egedenizi depremi Deprem: Yenice akhisar manisa depremi Deprem: Akdeniz depremi

Yasemin Dalkılıçtan iki dünya rekoru

Yasemin Dalkılıç, sualtı sporları limitsiz dalışta 120, limitli değişken ağırlıkla serbest dalışta ise 100 metre ile iki dünya rekoru kırdı.

OLAY 19 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 23 Temmuz 2000 Yasemin Dalkılıçtan iki dünya rekoru
2 Mayıs 1979'da Ankara'da doğdu. Dalış sporuna çok küçük yaşta başladı. 14 yaşında milli paletli (monopalet) yüzme takımına girdi. Yaş grubunda Türkiye'yi iki dünya ve bir Avrupa şampiyonasında temsil etti ve yine yaş grubu içinde çeşitli Türkiye rekorlarını birkaç yıl elinde bulundurdu.

1996 yılında ODTÜ Matematik bölümüne başlamasının ardından ODTÜ-SAT Serbest Dalış Grubuyla çalıştı. Bu ekip ile 1998 yılında katıldığı Uluslararası Serbest Dalış Şampiyonası'nda Türk milli takımını temsil etti ve bayanlar arasındaki en iyi dereceyi yakaladı.

1999 yılında antrenörü Rudi Castaneyra ile tanıştı. Aynı yıl içinde serbest dalışın en zor disiplininde 68 metre derinliğe dalarak yeni bir dünya rekoru kırdı. Rekorlarına 2000 yılında iki yenisi eklendi. Serbest dalışın en itibarlı disiplinleri olan Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metre derinliğe indi. Daha sonra, Mısır'da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metre ve Yunanistan'da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde 40 metrelik dünya rekorları ile bu sporda dünyanın en elit grubuna yükselmeyi başardı.

# 0 m Desteksiz Sabit Ağırlık (22 Ekim 2001): Yunanistan'ın İstanköy (Kos) adasındaki Kardamena'da sabah 11:15'te gerçekleştirilen bu dalış F.R.E.E. (Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Birliği) tarafından tescil edildi.
# 105 m Sınırsız Değişken Ağırlık (15 Temmuz 2001): Mısır'ın Hurgada şehrinde Abu Ramada adası açıklarında 105 metre derinliğe yaptığı 2 dakika 38 saniyelik dalışı ile bir dünya rekorunu gerçekleştirdi. Rekor F.R.E.E. (Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Birliği)'nin uluslararası hakemlerince resmen tescil edildi.
# 120 m Sınırsız Değişken Ağırlık, 100 m ve 96 m Sınırlı Değişken Ağırlık (23, 19 ve 14 Temmuz 2000): Dalışlar Bodrum, Yalıçiftlik açıklarında gerçekleştirildi. 120 metrelik rekor kendisini dünyanın en derine dalan bayan dalgıcı yaparken, aynı zamanda Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde, çok önemli bir sembol olan 100 m engelini aşan ilk bayan dalgıç oldu.
# 68 m Malzeme Destekli Sabit Ağırlık (7 Kasım 1999): 68 metreye 2 dakika 27 saniyelik bir dalış ile bir dünya rekorunu gerçekleştirdi. Rekor uluslararası F.R.E.E. (Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Birliği) hakemlerince resmi olarak tescil edildi...

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 31 Mayıs

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org