İsraile yangın söndürme uçağı gönderdik

3 Aralık 2010 / 10 yıl önce

YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Çukur Son Bölüm Izle! Show Tv Rojda Demirer Maraşlı 2. Bölüm Full Izle YENİ Deprem: Yolcati acipayam denizli depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi ege depremi YENİ Deprem: Egedenizi depremi YENİ Deprem: Doganbey soke aydin depremi YENİ Deprem: Yolcati acipayam denizli depremi YENİ Döviz Kuru: Günlük Dolar Euro Sterlin Riyal Döviz Kuru YENİ Deprem: Kocadere denizli depremi YENİ Deprem: Ortakoy kizilcahamam ankara depremi YENİ Deprem: depremi YENİ Deprem: Sandalcik acipayam denizli depremi YENİ Deprem: Sucati acipayam denizli depremi YENİ Deprem: Marmaradenizi depremi
Tarihte Bugün
19 Ocak
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2021
Bu Yıl Ölenler
2021
Bu Ay Ölenler
Ocak
Bu Ay Doğanlar
Ocak
Geçen Yıl Olanlar
2020
Geçen Yıl Ölenler
2020


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

İsraile yangın söndürme uçağı gönderdik

Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İsrail'in Hayfa kentinde çıkan yangına müdahale için iki yangın söndürme uçağı gönderdi.

OLAY 10 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 3 Aralık 2010 İsraile yangın söndürme uçağı gönderdik
İsrail'de, en az 40 kişinin ölümüne neden olan ve hala devam eden yangına, Türkiye'den iki söndürme uçağı gidecek. Türkiye'den 'insani bir jest', memnun olan İsrail'den ise 'iyi niyet gösterisi' açıklamaları geldi.

Son dönemde dünyanın iki 'kavgalı' ülkesi İsrail ile Türkiye arasında, Hayfa'da çıkan, en az 40 kişinin ölümüne neden olan ve kontrol edilemeyen yangınla birlikte 'sıcaklık' yaşanıyor.

AKP'li Ömer Çelik'in, "İnsani açıdan zor durumda olanın yardımına koşarız", Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy'un da "insani bir jest' dediği gelişme, iki adet yangın söndürme uçağının İsrail'e gönderilecek olması.Başbakan Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamayla, yardım önerisinden duyulan memnuniyeti dile getiren İsrail cephesinden ise, ''aylar süren gerginliğin ardından olumlu bir iyi niyet gösterisi olduğu'' açıklaması geldi.

İsrail'e gönderilecek iki adet yangın söndürme uçağının, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Çevre ve Orman Bakanlığından kiralanan Türk Hava Kurumuna ait olduğu belirtildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, yangın söndürme uçaklarının uluslararası havacılık kuralları gereği gerekli işlemler tamamlandıktan sonra İsrail'e gönderileceğini bildirdi.


ULUSLARARASI YARDIM

İsrail Kanal 2 televizyonu, Türkiye'nin yanısıra Yunanistan, İspanya, Rusya, Fransa, Azerbaycan, Mısır ile Güney Kıbrıs Rum kesiminin de yardım için harekete geçtiğini duyurdu.

Yangın söndürme çalışmalarına destek vermesi beklenen ülkelerden bugün sabaha karşı en az 10 yangın söndürme uçağı ve helikopterinin İsrail'de olması bekleniyor.


12 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ülkenin kuzeyinde yaklaşık 12 saattir devam eden ve giderek genişleyen yardım nedeniyle bölgedeki yerleşim yerlerinden tahliye edilenlerin sayısının yaklaşık 12 bin dolayında olduğu tahmin ediliyor.

İsrail, 40 kişinin hayatını kaybettiği yangını, 'ulusal yas günü' olarak ilan etmeye hazırlanıyor.


NETANYAHU: KORKUNÇ BİR FELAKET

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, programlarını iptal ederek geldiği Hayfa'da, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken yangını ''korkunç bir felaket'' olarak nitelendirdi.

Netanyahu, ancak şimdi yas tutmanın zamanı olmadığını ve yangının söndürülmesi gerektiğini dile getirdi.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 19 Ocak

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org