Tarihte Bugün TB Osetya kurtarma operasyonu katliamı

3 Eylül 2004 / 17 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2032 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
14 Ağustos
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2022
Bu Yıl Ölenler
2022
Bu Ay Ölenler
Ağustos
Bu Ay Doğanlar
Ağustos
Geçen Yıl Olanlar
2021
Geçen Yıl Ölenler
2021

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 3 olay içerisindedir.


Osetya kurtarma operasyonu katliamı

Osetya'daki rehine krizinin üçüncü gününde Rus özel güvenlik güçleri okula girdi, çıkan çatışmada kurtarma operasyonu katliama dönüştü, 150'den fazla kişi öldü.

OLAY 17 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 3 Eylül 2004 Osetya kurtarma operasyonu katliamı
Tüm dünyanın kilitlendiği Osetya'daki rehine krizinin üçüncü gününde eylem kana bulandı. Bugün Rus özel güvenlik güçleri okula girdi, çıkan çatışmada kurtarma operasyonu katliama dönüştü, 150'den fazla kişi öldü, 400'ü aşkın yaralı var.
Kuzey Osetya'nın Beslan kentinde 53 saat süren eylemde rehin alınanların sayısının 1200 olabileceği açıklandı.
Rusya Devlet Başkanı danışmanı Aslambek Aslakhanov, çocuk ve yetişkin rehine sayısının toplam 1200 olabileceğini, bu rakamın yüzde 70'ini çocukların oluşturduğunu söyledi.
Beslan kentindeki rehine eylemi, 1 Eylül'de yeni öğretim yılının açılış törenini silahlı saldırganların basmasıyla başlamıştı.
Çatışma durduktan sonra okulda hala teröristlerin bulunduğu ve ellerinde yüze yakın rehine bulunduğu ortaya çıktı. Okuldaki rehine eylemi hala devam ediyor. Ölü ele geçen teröristlerden 9'unun Arap uyruklu olduğu ortaya çıktı ve eylemin El Kaide bağlantısı araştırılmaya başlandı.
OPERASYON PLANLI DEĞİLDİ

Öğle saatlerinde bahçeye çıkan Çeçen teröristler ile güvenlik güçleri arasında bir anda başlayan ve önceden planlanmayan şiddetli çatışmalar yaklaşık 4.5 saat sürdü. 4 askeri helikopterin indiği okulun spor salonunun çatısı çöktü ve yüzü aşkın insan enkaz altında kalarak can verdi, 219 çocuğun da yaralandığı bildiriliyor. 8 yaşındaki Türk vatandaşı Alana Doğan da yaralı olarak kurtuldu.
Rus İnterfaks haber ajansı, akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkan danışmanı Aslambek Aslakhanov'un, ''Beslan'daki terör eyleminde ölenlerin sayısı 150'den çok daha fazla olabilir'' dediğini duyurdu.
Ajanslar, daha önce rehinelerin toplandığı okuldaki spor salonunda 100 civarında ceset olduğunu bildirmişti.
Çatışmada yaklaşık 20 teröristin öldürüldüğü ve bunların 9'unun Arap uyruklu olduğu bildiriliyor. Teröristler arasındaki Arap uyruklular, eylemin El Kaide bağlantısını düşündürüyor.

HALA REHİN OLANLAR VAR

Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin Kuzey Osetya Başbakanı Valery Andreyev, aralarında çocukların bulunduğu bazı kişilerin hala rehin durumda olduğunu bildirdi.
Andreyev, yaptığı açıklamada, okuldaki rehine krizinde ölenlerin 60'ının kimliklerinin tespit edildiğini kaydetti.
Rus güçlerinin kalan rehinelerin kurtarılması için çok büyük mücadele verdiğini ifade eden Andreyev, okuldan kurtarılan rehine sayısının 400 olduğunu belirtti.
Andreyev, baskın sırasında saldırganlardan 20'inin de öldürüldüğünü söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Aslanbek Aslakhanov da, güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında öldürülen teröristlerin arasında 9 Arap vatandaşının bulunduğunu söyledi.
Aslakhanov, binayı basan teröristlerin 7 ila 30'unun yabancı uyruklu olduğunu kaydetti.
Aslanbek Aslakhanov, parçalanmış cesetler yüzünden kesin ölü sayısının belirlenmesinin kolay olmayacağını da belirtti.

KAÇMAYI BAŞARDILAR

Ajanslardan gelen haberlere göre, 13 Çeçen terörist de çatışma sırasında rehinelerin arasına karışarak okuldan çıkmayı başardı. Kaçan teröristler yanlarına çocukları da rehin olarak kentin güney kesimindeki evlere sığındılar. Evleri kuşatan Rus komandolarla teröristler arasındaki çatışmalar sürüyor.
Okulun Rus komandolar tarafından tamamen kontrol altına alındığı açıklandı. Ancak saat 17:00 sıralarında okulun henüz ulaşılmayan bölgelerinde, bir başka grup teröristin yüzlerce rehineyi ellerinde tuttuğu ortaya çıktı. Okulun içinde de çatışmalar tekrar başladı. Bundan sonra olayların nasıl gelişeceğini kimse kestiremiyor. Operasyon devam mi edecek yoksa görüşmelere tekrar mı başlanacak?..

OPERASYON NASIL BAŞLADI?

Rus haber ajanslarının geçtiği habere göre, eylemin ilk gününde öldürülmüş olan 7 kişinin dışarı çıkarılması için ambulansların yanaştığı sırada iki bomba atıldı. Hemen bu olayın ardından bir grup çocuk okuldan kaçmaya başladı ve teröristler okuldan kaçan çocukların üzerlerine ateş açtı.
Rus birlikleri bu olay üzerine operasyona başlattı. Teröristlerin ateş açması üzerine güvenlik güçleri karşılık verdi ve çatışma çıktı. Bomba seslerine aralıksız gelen makineli tüfek sesleri karıştı.
Rus güvenlik güçleri bu gelişme üzerine rehineleri kurtarmak için askeri operasyon başlatırken, 4 helikopter okulun çatısına indi. Fakat okulun çatısı çöktü. Çatıyı içerideki eylemcilerin patlayıcıyla uçurduğu sanılıyor.
PLANLI BİR OPERASYON DEĞİLDİ

Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki rehine eylemine ilişkin olarak Rus güvenlik şefi, baskının ''planlı bir operasyon olmadığını'' açıkladı.
Rus güvenlik servisi FSB'nin bölgesel başkanı Valery Andreyev, RTR televizyonuna yaptığı açıklamada, ''askeri bir eylemin planlanmadığını, müzakereleri sürdürmeyi planladıklarını'' söyledi.

100'Ü AŞKIN CESET VAR

CNN televizyonu, Kuzey Osetya'daki okulun spor salonunda çok sayıda ceset bulunduğunu duyurdu.
ITV televizyonu muhabiri de okula askerlerin operasyonundan sonra okulun spor salonunda yerde 100 kadar ceset gördüğünü bildirdi.
Haberde, kameramanın kısa bir süre spor salonuna girdiğini ve 100 kadar ceset gördüğü belirtilerek, salona saldırganların yerleştirdiği patlayıcıların infilak ettirildiğinin sanıldığı kaydedildi.
Rus İnterfax haber ajansı da, okulun jimnastik salonunda onlarca cesedin bulunduğunu bildirdi.
Interfaks ajansı, Kuzey Osetya'daki okulun spor salonundaki onlarca ölüden bazılarının spor salonunun çöken çatısının kurbanı olduğunu bildirdi.
Rus komutan Viktor Sobolev, Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki okulda rehin alma eylemleri üzerine başlatılan operasyonun sona erdiğini bildirdi.

OPERASYON SONA ERDİ

Okula baskın düzenleyen güçlerin komutanı olan Sobolev, Rus NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin okula düzenlediği operasyonun sona erdiğini söyledi.
Sobolev, yaptığı açıklamada, rehin alma eylemini düzenleyen teröistlerin çoğunun öldürüldüğünü, bazılarının yakalandığını, kaçmayı başaran terörist olduğunu sanmadığını da belirtmişti.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 14 Ağustos

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org