Vakit Gazetesi Davası Sonuçlandı

8 Mayıs 2008 / 12 yıl önce

YENİ Deprem: Buyukaslihanlar dumlupinar kutahya depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Senkoy cinarcik yalova depremi YENİ Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi YENİ Deprem: Kamistas malatya depremi YENİ Deprem: Izmirkorfezi depremi YENİ Deprem: Izmirkorfezi ege depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Atiba Ramo Son Bolum Alanyaspor YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Otmanlar koycegiz mugla depremi
Tarihte Bugün
5 Aralık
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Bu Ay Ölenler
Aralık
Bu Ay Doğanlar
Aralık
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Vakit Gazetesi Davası Sonuçlandı

Vakit Gazetesi'nde 13 Şubat 2006 tarihinde "İşte O Üyeler" başlığı altında yayınlanan haber ve Danıştay 2. Dairesinin başkan ile 3 üyesinin fotoğraflarının yayınlanmasına ilişkin gazetenin sahibi Nuri Aykon ile Sorumlu Yazı İşleri müdürü Harun Aksoy hakkında " Danıştay üyelerini terör örgütlerine hedef göstermek", "bas ın yoluyla görevli memura hakaret" ve "devletin yargı organlarını aşağılamak" suçundan açılan dava sonuçlandı.Gazetenin sahibi 100 bin YTL, sorumlu yazı işleri müdürü 11 bin 572 YTL para cezasına çarptırıldı.

OLAY 12 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 8 Mayıs 2008 Vakit Gazetesi Davası Sonuçlandı
Anadolu'da vakit gazetesi sahibi Nuri Aykon ile sorumlu yazı işleri müdürü Harun Aksoy'un , Danıştay üyelerini hadef gösterme davası karara bağlandı.


Gazetenin sahibi 100 bin YTL, sorumlu yazı işleri müdürü 11 bin 572 YTL para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "hedef gösterme" davasına tutuksuz sanıklardan katılan olmadı . Sanıkların avukatı Ali Pacci, müvekkillerinin medyada mahkum edildiğini söyleyerek, " Böylesine bir şeye kurban edildiler.

Ergenekon soruşturmasında ortaya çıkan bazı gerçekler bu olayın gazete yayınlarıyla ilgili olmadığını göstermektedir. Ergenekon soruşturmasında Danıştay saldırısıyla ilgili ne tür bilgilere ulaşıldıysa celp edilmesini istiyorum. Yayından yola çıkılarak işlenmiş bir cinayet mi incelensin." dedi. Yargı kararlarının eleştirildiği gibi kararı veren yargıçlarında eleştirilebileceğini söyleyen Pacci, " O günlerde sıkça eleştirilen Danıştay kararı aynen yayınlanmıştır. Yayında şiddete teşvik eden herhangi bir ifade yoktur. Ayrıca müvekkillerim kararı duyuran ilk yayını da yapmamışlardır. Eleştiri niteliğindedir." diye konuştu.

Ak Partiye kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcısının fotoğraflarının da bir çok gazetede yayınlandığını ifade den avukat Pacci şunları söyledi: "Herkes savcıyı hedef mi gösterdi. Danıştay üyelerinin bir takım karanlık güçlerin cinayetine kurban gitmelerini, gazetede çıkan haberden ayırmak gerekir. " Ergenekon soruşturmasına ilişkin dosyanın celp edilmesi talebini reddeden mahkeme heyeti davayı karara bağladı. 13 Şubat 2006 tarihili gazetede yayınlanan "İşte O Üyeler" başlıklı haberde Danıştay üyelerini terör örgütlerine hedef gösterdiği gerekçesiyle Vakit gazetesinin sahibi Nuri Aykon 100 bin YTL, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Harun Aksoy ise 11 bin 572 YTL para cezasına çarptırıldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ,

Anadolu'da Vakit Gazetesi'nde 13 Şubat 2006 tarihinde "İşte O Üyeler" başlığı altında yayınlanan haber ve Danıştay 2. Dairesinin başkan ile 3 üyesinin fotoğraflarının yayınlanmasına ilişkin gazetenin sahibi Nuri Aykon ile Sorumlu Yazı İşleri müdürü Harun Aksoy hakkında " Danıştay üyelerini terör örgütlerine hedef göstermek", "bas ın yoluyla görevli memura hakaret" ve "devletin yargı organlarını aşağılamak" suçundan Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açılmıştı. Sanıklar hakkında "hedef gösterme" suçundan açılan dava, Terörle Mücadele Kanunu'nun 9. maddesindeki değişiklik kapsamında, Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen "görevsizlik kararı" ile özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilmişti .

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 5 Aralık

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org