Bu yıl ölenler Tarihte Bugün Raytingler Ay evresi Seninle Aynı Burçta Tarihte Bugün Başbakanlar
GEÇEN SENE ÖLENLER Tarihte Bugün Gazeteleri Tarihte Bugün Mail Kutunda

2 Şubat

Tarihte Bugün


Tarih Olay - 2 Şubat / Tarihte Bugün
2 Şubat 2016

Sabancı suikastı faili, DHKP-C'li İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman 20 yıl sonra yakalandı

Sabancı suikastı faili, DHKP-C'li İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman 20 yıl sonra yakalandı tarihte bugün

2 Şubat 2008

Cumhuriyet mitinglerinin örgütleyicisi kadın dernekleri, bu kez de türban düzenlemesini protesto etmek için Anıtkabir'de. "2. ayın 2'sinde saat 2'de Anıtkabir’de" sloganıyla duyurulan eylem, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği öncülüğünde düzenlendi. Eyleme 50'nin üzerinde sivil toplum örgütü de destek verdi. Eyleme katılan onbinlerce kadın Anıtkabir'e sığmadı.

2 Şubat 2000

Fildişi Sahili Milli Takımı, Afrika Kupası'nın ilk turunda elenince, ülkenin diktatörü futbolcuların tümünü bir askeri kampa hapsettirdi.

2 Şubat 1997

Ankara Sincan'da Refah Partili belediyenin düzenlediği "Kudüs Gecesi" tepkiye yol açtı Türkiye Sincan'daki konuşması nedeniyle İran Büyükelçisi Muhammed Reza Bagheri'yi resmen protesto etti.

2 Şubat 1995

Özelleştirme Yüksek Kurulu, Et ve Balık Kurumu'nu 2 yıl hiç ödemesiz 1,5 trilyona Hak-İş'e bağlı Öz Gıda İş sendikasına sattı.

2 Şubat 1995

İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye kitabını toplatma kararı aldı.

2 Şubat 1991

Silopi ve Cizre'ye gazetecilerin girmesi yasaklandı.

2 Şubat 1990

Güney Afrika Devlet Başkanı De Klerk Afrika Ulusal Kongresi'ne konan 30 yıllık yasağı kaldırdı, aralarında Nelson Mandela'nın da bulunduğu siyasi mahkumların en kısa zamanda serbest bırakılacağını söyledi.

2 Şubat 1984

Vergi iadesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi Böylece 1 Ocak 1984 tarihinden itibaren ücretlilerin, memurların, emeklilerin, bunların eş ve çocuklarının ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının kira giderleri hariç, ev eşyaları, yiyecek, giyecek için yaptıkları harcamalar ile eğitim ve sağlık harcamaları vergi iadesine tabi olacak.

2 Şubat 1981

Milli Güvenlik Konseyi (MGK), eski Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar'ı Yüce Divan'a sevketti Hilmi İşgüzar yolsuzlukla suçlanıyordu ve o güne kadar Yüce Divan'a sevkedilen altıncı bakan oldu

2 Şubat 1967

Devlet Planlama Teşkilatı müsteşarlığına, Başbakanlık Özel Teknik Müşaviri Turgut Özal getirildi.

2 Şubat 1959

Hindistan'da Kongre Partisi liderliğine İndira Gandhi seçildi İndra Gandhi Hindistan'da parlamenter sistemin kurucusu Cavarahlal Nehru'nun kızıydı.

2 Şubat 1958

Ünlü soprano Maria Callas, Roma'da Bellini'nin Norma operasının galasında hastalığını ileri sürerek konser bitmeden sahneyi terk etti

2 Şubat 1957

İstanbul İşçi Sendikaları Birliği bir bildiri yayımlayarak grev hakkı istedi İstanbul İşçi Sendikaları Birliği'ne 47 sendika bağlıydı.

2 Şubat 1938

Bursa Merinos Fabrikası Atatürk tarafından işletmeye açıldı.

Bursa Merinos Fabrikası Atatürk tarafından işletmeye açıldı. tarihte bugün

2 Şubat 1924

Sovyetler Birliği'nde Vladimir İlyiç Lenin'in ölümüyle boşalan Komiserler Konseyi Başkanlığı'na Aleksey İvanoviç Rikov getirildi.

Tarih Olay - 2 Şubat / Tarihte Bugün

Günün Analizi

22 Kasım 2019

Şu an 21. yüzyıldayız ve Günlerden Cuma,
Haftanın: 5.
Ayın: 22.
Yılın: 326. günü,
47. haftadayız,
Yeni yıla 6 hafta kaldı tam olarak 41 gün sonra

Bugün Doğan biri Akrep Burcu

Tarihte Bugün PaylaşDolar: 5.7377 ,   Euro: 6.4013 ,

Sterlin: 7.4486 TL,   Döviz Kurları ->